HANDBOLL 2022-05-24 KL. 14:22

Utlandsäventyr väntar för tidigare Aranässtjärnan

Av Eric Andersson

För drygt ett år sedan lämnade Alexandra Lundström HK Aranäs för dåvarande SHE-klubben Kärra HF. Nu tar 23-åringen nästa steg i karriären – till SV Union Halle-Neustadt i tyska Bundesliga.

Utlandsäventyr väntar för tidigare Aranässtjärnan
Alexandra Lundström flyttar till Tyskland. Arkivfoto: Christian Johansson

HANBOLL. Alexandra Lundström lämnade HK Aranäs för att testa på SHE med Kärra HF säsongen 2021/2022. I Kärra blev hon lagets bästa målskytt med sina 68 mål. Men Lundströms målgörande räckte inte för Kärra som slutade sist i SHE och är därmed ett allsvenskt lag kommande säsong.

För en dryg månad sedan meddelade Kärra att Alexandra Lundström lämnar klubben efter degraderingen och det har sedan dess spekulerats kring hennes nästa klubbadress. Nu är det klart – Lundström har skrivit på ett tvåårskonrakt med SV Union Halle-Neustadt som slutade åtta i tyska Bundesliga.

– I Alexandra har vi signerat en spelare som passar väldigt väl in i vårt lag. Jag är övertygad om att hon kommer att hjälpa oss med sin erfarenhet och att hon kommer utvecklas individuellt, säger Jan-Henning Himborn, sportdirektör i Halle-Neunstadt, till tyska Ziet.de.

Polisen ökar sin satsning mot prostitution
NYHETER 2026-04-13 KL. 19:30
Premium

Polisen ökar sin satsning mot prostitution

Hårdare granskning väntar av viss verksamhet

TV-klipp och nyheter

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-04-13 KL. 10:22
Premium

Sporthelgen i korthet

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård
NYHETER 2026-04-12 KL. 17:45
Premium

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Familjen tänker sälja trädhuset som Husdrömmar fick följa

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.