I början av mars samlas både ligalandslaget och U19-landslaget. Tre spelare från HK Aranäs har tagits ut i trupperna.
HANDBOLL. I samband med att landslaget samlas för dubbla landskamper mot Rumänien samlas ligalandslaget för träningsdagar på Bosön. HK Aranäs högersexa Lovis Jansson är en av 15 spelare som kallats. 23-åringen blev i höstas kallad till förbundets positionsprojekt och tar nu alltså plats i ligalandslaget.
Parallellt samlas även U19-landslaget för en träningsdag i Jönköping den 6 mars. Dit har niometersspelaren Stella Nyman och högersexan Julia Berglund från Aranäs kallats.
Zanotti: "Zanotti är inte som alla andra"
Pionjären berättar om starten
Johan Malm började tävla i att öppna ostron för 20 år sedan. Sedan dess har Gottskärsbon hunnit tävla världen över och i år har segrarna avlöst varandra. På lördag väntar VM i Galway.




