HANDBOLL 2021-04-15 KL. 14:22

Tränarprofil förstärker Aranäs

Jasmin Zuta ledde Redbergslids IK i sju säsongen innan han fick lämna posten i vintras. Nu blir han assisterande tränare till Jerry Hallbäck i herrlaget.

Tränarprofil förstärker Aranäs
Gruppmotståndet till svenska cupen är spikat.



Meriterade Jasmin Zuta ledde mesta mästarna som huvudansvarig i sju säsongen innan han fick lämna uppdraget i december. Nu är det klart med ett nytt uppdrag – nämligen som Jerry Hallbäcks högra hand i herrlaget.

– Det betyder det mycket för det långsiktiga arbetet. Vi kan arbeta med individuell utveckling på ett annat sätt, säger Aranäs huvudtränare.

De känner varandra väl. De har arbetat ihop på Katrinelundsgymnasiet och spelat tillsammans. Nu blir det första gången de leder ett lag.

– Det ska bli jäkligt kul. Han kommer jobba mycket med en långsiktig utveckling på individnivå. Med den truppen vi har som blir lite spetsigare än tidigare kommer det här att lyfta oss ännu mer.

HK Aranäs och Jasmin Zuta har skrivit ett tvåårskontrakt.

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien
KULTUR & NÖJE 2026-03-12 KL. 20:45
Premium

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien

Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla
NYHETER 2026-03-12 KL. 12:10
Premium

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla

"Säpo har uppmanat mig att vara försiktig och ha skyddsväst"

Gravidlycka för OBK-kaptenen
FOTBOLL 2026-03-11 KL. 17:00
Premium

Gravidlycka för OBK-kaptenen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.