Klik venligst
HANDBOLL 2021-04-15 KL. 14:22

Tränarprofil förstärker Aranäs

Jasmin Zuta ledde Redbergslids IK i sju säsongen innan han fick lämna posten i vintras. Nu blir han assisterande tränare till Jerry Hallbäck i herrlaget.

Tränarprofil förstärker Aranäs
Gruppmotståndet till svenska cupen är spikat.



Meriterade Jasmin Zuta ledde mesta mästarna som huvudansvarig i sju säsongen innan han fick lämna uppdraget i december. Nu är det klart med ett nytt uppdrag – nämligen som Jerry Hallbäcks högra hand i herrlaget.

– Det betyder det mycket för det långsiktiga arbetet. Vi kan arbeta med individuell utveckling på ett annat sätt, säger Aranäs huvudtränare.

De känner varandra väl. De har arbetat ihop på Katrinelundsgymnasiet och spelat tillsammans. Nu blir det första gången de leder ett lag.

– Det ska bli jäkligt kul. Han kommer jobba mycket med en långsiktig utveckling på individnivå. Med den truppen vi har som blir lite spetsigare än tidigare kommer det här att lyfta oss ännu mer.

HK Aranäs och Jasmin Zuta har skrivit ett tvåårskontrakt.

Klik venligst
MMA-cirkusen kom till stan
SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
Premium

MMA-cirkusen kom till stan

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

TV-klipp och nyheter

Gångtunnel med konst invigdes med humlor
2026-05-30 KL. 16:45
Premium

Gångtunnel med konst invigdes med humlor

Veteranen efter den onödiga dramatiken
2026-05-30 KL. 15:52
Premium

Veteranen efter den onödiga dramatiken

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier
KULTUR & NÖJE 2026-05-29 KL. 18:00
Premium

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier

Nu hyllar 29-åringen farmorn i ny utställning i Onsala

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
MMA-cirkusen kom till stan
Premium | FOTBOLL 2026-05-30 KL. 15:52
Veteranen efter den onödiga dramatiken
Premium | NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Springfest med knattar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.