Klik venligst
HANDBOLL 2022-08-23 KL. 22:49

Tränar med Aranäs – men inte aktuellt med kontrakt

Av Christian Johansson

Tobias Svantesson fick inget nytt kontrakt, men ändå fanns han med i skrällen i Skåne. Läget har dock inte förändrats – som det ser ut kommer han inte vara en del av HK Aranäs i vinter.

Tränar med Aranäs – men inte aktuellt med kontrakt
Trots matchspel så är det inte aktuellt med ett nytt kontrakt med Tobias Svantesson. Foto: Christian Johansson

När HK Aranäs åkte till Kristianstad och bärgade en skrällvinst fanns Tobias Svantesson med och han fick även speltid. Kantspelaren fick inget nytt kontrakt när HK Aranäs valde att plocka in Robert Ladan och ge egenfostrade Jacob Hellström chansen. Anledningen till att 21-åringen finns med i Kungsbackalaget är för att han inte hittat någon ny klubb. När HK Aranäs skulle till Skåne ville man ge Hellström ordentligt med speltid i Fjärås HK så då fanns en öppning för Tobias Svantesson i matchtruppen.
– Först tränade han med juniorerna men det är han för bra för. Så då får han köra med oss just nu, säger Jerry Hallbäck.
Är det aktuellt att det blir ett kontrakt?
– Inte i dagsläget.


Klik venligst
William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris
NYHETER 2026-09-08 KL. 06:45
Premium

William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris

Balkongdramat slutade med räddningsinsats

TV-klipp och nyheter

2026-09-07 KL. 20:00
Premium

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

Alice drabbades av hjärntumör och stroke när hon var 1,5 år gammal

Sporten i korthet
FOTBOLL 2026-09-07 KL. 10:49
Premium

Sporten i korthet

De tar över restaurangen – gör om till saloon
NYHETER 2026-09-07 KL. 10:02
Premium

De tar över restaurangen – gör om till saloon

"Vill få lite mer Texas till Kungsbacka"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.