Klik venligst
HANDBOLL 2022-08-23 KL. 22:49

Tränar med Aranäs – men inte aktuellt med kontrakt

Av Christian Johansson

Tobias Svantesson fick inget nytt kontrakt, men ändå fanns han med i skrällen i Skåne. Läget har dock inte förändrats – som det ser ut kommer han inte vara en del av HK Aranäs i vinter.

Tränar med Aranäs – men inte aktuellt med kontrakt
Trots matchspel så är det inte aktuellt med ett nytt kontrakt med Tobias Svantesson. Foto: Christian Johansson

När HK Aranäs åkte till Kristianstad och bärgade en skrällvinst fanns Tobias Svantesson med och han fick även speltid. Kantspelaren fick inget nytt kontrakt när HK Aranäs valde att plocka in Robert Ladan och ge egenfostrade Jacob Hellström chansen. Anledningen till att 21-åringen finns med i Kungsbackalaget är för att han inte hittat någon ny klubb. När HK Aranäs skulle till Skåne ville man ge Hellström ordentligt med speltid i Fjärås HK så då fanns en öppning för Tobias Svantesson i matchtruppen.
– Först tränade han med juniorerna men det är han för bra för. Så då får han köra med oss just nu, säger Jerry Hallbäck.
Är det aktuellt att det blir ett kontrakt?
– Inte i dagsläget.


Klik venligst
Pendlade 90 minuter enkel väg till träningen
HANDBOLL 2026-03-10 KL. 19:00
Premium

Pendlade 90 minuter enkel väg till träningen

Aranäsparets oväntade väg till Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-03-11 KL. 17:00
Landslagsstjärnan har gjort sitt val
Premium | FOTBOLL 2026-03-11 KL. 17:00
Gravidlycka för OBK-kaptenen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.