HANDBOLL 2021-12-08 KL. 17:00

Slagläge inför dubbelmötet

Av Oliver Marshall

Imorgon kommer Hallby på besök till Kungsbacka sporthall. Och på måndag kväll åker Aranäs till Jönköping för lagens andra möte på bara några dagar. Och när tabellen ser ut som den gör är det inte vilket dubbelmöte som helst som väntar.

Slagläge inför dubbelmötet
Philip Jonsson och hans HK Aranäs går för sin första seger på åtta matcher. Foto: Arkivfoto Carl Schöndell

I den senaste omgången ordnade Philip Jonsson en poäng åt Aranäs efter ett sent kvitteringsmål borta mot Hammarby.
– Känslan i laget är god, men det har den varit under hela säsongen egentligen. Vi har haft det lite tufft mot topplagen rent resultatmässigt men vi har en go känsla i laget, säger Philip Jonsson.

Det var dock ett tag sedan en seger kom för Aranäs. För att hitta den måste man gå tillbaka till den 10 oktober, då Eskilstuna slogs tillbaka.
– Mig stör det inte så mycket. Så länge vi är med i matcherna och tar poäng tycker jag det räcker. Det blir något slags lagom. Lika är bättre än att förlora iallafall, säger Jonsson.

När det nu är Hallby som väntar i ett dubbelmöte har dock Aranäs två stora chanser till poäng. I tabellen återfinns Aranäs på en nionde plats med tio poäng, och Hallby på en tionde plats, en poäng bakom (en match mindre spelad).
– Det skulle betyda väldigt mycket att vinna de två matcherna. Om det är någon av vi eller Hallby som lyckas ta fyra poäng över de mötena så är det en väldig fördel för det laget, säger Philip Jonsson.
Vad talar för att ni vinner?
– Jag tycker vi är ett bättre lag och har fler kvalitéer än förra säsongen. Hallby är ett lag som ligger väldigt nära oss men vi ska göra en riktigt bra match.


TV-klipp och nyheter

Sex månader kvar – dags att höja valtemperaturen
2026-03-13 KL. 19:15
Premium

Sex månader kvar – dags att höja valtemperaturen

Norra Halland och Företagarna Kungsbacka ordnar politikerdebatt

Aranässtjärnan om varför hon lämnar
2026-03-13 KL. 18:45
Premium

Aranässtjärnan om varför hon lämnar

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien
KULTUR & NÖJE 2026-03-12 KL. 20:45
Premium

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien

Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla
NYHETER 2026-03-12 KL. 12:10
Premium

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla

"Säpo har uppmanat mig att vara försiktig och ha skyddsväst"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.