HANDBOLL 2020-09-14 KL. 21:28

Segerskytten blev paff över läget

Rasmus Thorbjörnsson är HK Aranäs säkraste avslutare. När det var han som fick jätteläget med fem sekunder kvar blev han paff.
– Hur kunde de vara så dumma och släppa mig i ett så stort och bra läge?

Segerskytten blev paff över läget
Jubel efter slutsignalen i Lundenhallen.



HANDBOLL. Rasmus Thorbjörnsson hade haft en långtråkig match. Det kom inte som en överraskning att hemmalaget stängde hans kant – länge stod han på två avslut, båda var stensäkra. I mitten av andra halvlek fick han två chanser till – sedan stod Rasmus Thorbjörnsson på fyra mål.

Efter att David Svensson fångat en ribbretur hade HK Aranäs 15 sekunder kvar att bärga segern. Gustaf Hallén hittade en helt fristående högersexa.

– Det var bara att hoppa och sätta dit den. Jag kände att jag hade ett överläge på målvakten, säger Rasmus Thorbjörnsson.

Hur säker var du på att avgöra?

– Jag var ganska säker, jag hade hela utsidan att skjuta på.

Annars hade de bra koll på dig.

– Det var lite tråkigt. Tyvärr är det nog många lag som kommer att skära bort mig men de släppte mig i helt fel läge.

Vad betyder den här starten?

– Jättemycket, att som nykomling visa att vi kan vinna.

Nästa bostadsområde tar fart – 170 nya hem planeras
NYHETER 2025-11-24 KL. 07:45
Premium

Nästa bostadsområde tar fart – 170 nya hem planeras

Villor och radhus ska växa på åkern vid Lillån

TV-klipp och nyheter

Möt den oväntade Frillesåssupportern
2025-11-23 KL. 18:55
Premium

Möt den oväntade Frillesåssupportern

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-11-23 KL. 18:55
Möt den oväntade Frillesåssupportern
Premium | SPORT 2025-11-23 KL. 17:54
TV: Profilen om lagets överlägsenhet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.