HANDBOLL 2023-02-15 KL. 21:22

Mittsexan sågade sig själv och laget

Av Christian Johansson

HK Aranäs saknade kantstjärnan Robert Ladan. Men det handlade aldrig om en individ – HK Aranäs som kollektiv bjöd på ett bottennapp.
– Den var bedrövlig, säger Viktor Rhodin om sin egen insats.

Mittsexan sågade sig själv och laget
Viktor Rhodin hade en tung kväll i Eskilstuna. Arkivfoto: Christian Johansson

Målvaktsmatchen är alltid en nyckel. Hemmalagets Marko Roganovic fick en smakstart – det var räddningar över hela banan. HK Aranäs som fick klara sig utan kantsensationen Robert Ladan, som var i kvar i Kungsbacka på grund av en känning i hälsenan, bet sig ändå kvar i repet. Jonas Haugsgjerd visade inledningsvis att förra matchen inte bara var en fluga. Högersexan satte tre av tre och var ett kontringshot.

Hemmalagets stjärna hade dock så långt inte presenterat sig. Erik Persson missade förra omgången – efter halva första halvleken kom han in. HK Aranäs hade inför matchen lagt mycket fokus på högernians skyttekraft. men hans intåg gick inte obemärkt förbi. HK Aranäs defensiv stod handfallna när kraftpaketet på högernio fick härja ostört. 8–8 blev till underläge 8–12 för gästerna.
– Det är inte bara Persson (Erik). Det är vårt försvarsspel som inte klaffade, säger linjespelaren Viktor Rhodin.

Kungsbackalaget fick se hur konkurrenten från distans plockade isär dem. I halvlek hade Guif satt tio från nio meter och haft en målprocent på magnifika 71 procent.
– Vi fick inte stopp på deras skytte och missade frilägen. Det är två parametrar som gör att det blir svårt.
Vad saknade du i försvaret?
– Vi som treor fick inte till täcken och våra målvakter fick ingen hjälp av oss. Då skjuter de för bra. Alternativet är att gå ut och få träff men ni nådde inte ut, säger 29-åringen.

Under säsongen har ändå HK Aranäs på något sätt sett till att ge sig chansen att vinna. I slutminuterna brukar det finnas en nerv. I Eskilstuna var det över tidigt. Jacob Hellström som fick chansen i Robert Ladans frånvaro fick ett friläge för att minska underläget till tre men Marko Roganovic parerade.
– Vi jagade för mycket, slängde bort bollar och höll inte våra avtal bakåt. Vi kom inte nära för att de skulle få något darr, säger Viktor Rhodin.
Hemmamålvakterna stod för 16 – bortaduon Alexander Lindén och Daniel Bergquist skrapade endast ihop sex.

Efter fem raka bortamatcher utan nederlag så blev det en ordentlig smäll. HK Aranäs förlorade målvakts-, försvars- och den fysiska matchen. Viktor Rhodins kväll kunde lite symbolisera insatsen. Mittsexan som varit lysande under sin debutsäsong i HK Aranäs var ineffektiv framåt och på mellanhand bakåt.
– Jag är missnöjd med min egen insats. Jag ska kolla matchen igen på bussen nu och se vad jag kan förbättra, säger den nyblivne pappan.
I den viktiga fajten kring slutspelsstrecket var HK Aranäs oerhört bleka. Nu tappade de den sista slutspelsplatsen till just Guif.
– Det var i princip en plattmatch. Det var väldigt många individuella misstag på för många spelare, säger Viktor Rhodin.




Matchfakta
Eskilstuna Guif – HK Aranäs 32 – 25 (16–11)
Målskyttar, HK Aranäs: Petter Donaldson 5, Philip Jonsson 4, Jonas Haugsgjerd 4, Melwin Beckman 4, Mikkel Beck Jörgensen 3, Jacob Hellström 2, Razmus Nyman 2, Viktor Rhodin

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I HANDBOLL

Premium | HANDBOLL 2025-10-29 KL. 21:49
TV: Anna Heed om slutsekunddramat
Premium | HANDBOLL 2025-10-27 KL. 10:30
Sparkar tränaren efter fiaskostarten
Premium | HANDBOLL 2025-10-25 KL. 17:39
Aranäs föll på målsnöret
Premium | HANDBOLL 2025-10-23 KL. 22:04
Aranäs havererade fullständigt
Premium | HANDBOLL 2025-10-22 KL. 19:29
Läget i Aranäs inför derbyt

Fler nyheter

MEST LÄSTA HANDBOLL

Premium | HANDBOLL 2025-10-29 KL. 21:49
TV: Anna Heed om slutsekunddramat

Fler nyheter

Politikern med engagemang för både brand och jakt
FAMILJ 2025-10-30 KL. 18:00
Premium

Politikern med engagemang för både brand och jakt

Fredrik Hansson firar jämnt med familj, släkt och vänner

Se filmen från översvämningarna
NYHETER 2025-10-30 KL. 10:56
Premium

Se filmen från översvämningarna

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.