HANDBOLL 2024-12-12 KL. 09:58

Mardrömsbilderna inför VM – Bergendahl ut på bår

Av Eric Andersson

Tidigare i veckan togs Oscar Bergendahl ut i den svenska VM-truppen. Men under onsdagskvällen skadades mittsexan i en match med klubblaget Magdeburg och fick lämna arenan på bår.

Mardrömsbilderna inför VM – Bergendahl ut på bår

HANDBOLL. I mitten av januari inleds handbolls-VM och under tisdagen presenterade förbundskapten Michael Apelgren den svenska truppen. Där tog Oscar Bergendahl föga förvånande en av de 17 platserna.

Men under onsdagskvällen åkte mittsexan på en otäck skada när Magdeburg tog emot Gummersbach i Bundesliga. Bara ett par minuter in i matchen föll 29-åringen till golvet i stora smärtor. Oscar Bergendahl hoppade upp för att försöka täcka skott, men landade fel och låg därefter och skakade av smärta innan han lämnade arenan på bår.

I streamingtjänsten Dyns sändning av matchen pratade Magdeburgs vd Marc-Henrik Schmet om skadan.

– Han är på sjukhus. Vi får se vad som händer. Nu väntar vi på att få se vad undersökningarna visar. Det kan vara fotled, ligament, ben. Allt möjligt. Vi kan bara spekulera nu. Vi väntar till i morgon. Jag tror att han är på väg att göra magnetröntgen och då vet vi mer i morgon, säger Marc-Henrik Schmedt.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.