HANDBOLL 2022-01-20 KL. 10:00

Lundbäck nöjd med utvecklingen

Av Oliver Marshall

Inför omstarten i allsvenskan utlyste tränaren, Rustan Lundbäck, att han ville se att hans lag agerar likadant på match som på träning och att de skulle utnyttja sin fysik. Mot Eslöv fick han se både en seger, samt ett kvitto på att Aranäs är på rätt väg.

Lundbäck nöjd med utvecklingen
Amina Jasarevic utnyttjade sin styrka mot Eslöv. Foto: Oliver Marshall

HK Aranäs lyckades bekvämt besegra Eslöv med 31–21, vilket var en perfekt start på vårsäsongen. Från sin tränarposition fick Rustan Lundbäck se sitt lag lämna den första halvleken med en ledning på fem bollar. Men trots 15 gjorda mål framåt och en trygg ledning kände tränaren dubbla känslor kring den första halvtimmen.
– Vi hade en period i första där vi inte var skarpa nog framåt. Men i försvaret var vi betydligt tuffare, och det är det jag sagt att jag vill åt. Vi fick Eslöv att bli sämre, de gjorde ju enormt många tekniska fel, säger han.

Till slut blev segern bekväm, men det är prestationen som gladde Lundbäck mest.
– Jag tycker inte vi har utnyttjat vår fysik innan, så det var bra idag. Många fick bidra, alla var lite lagom bra och vi hade ett bra försvarsspel. Båda målvakterna var bra idag, vilket också är mycket tack vare att försvaret agerade som de gjorde, säger han.

Tränaren fortsätter:
– Det liknade lite mer det vi gör på träningarna, men det är ändå lite så att när det blåses för match så glöms grundläggande saker bort. Det kan vara enkla saker som att man har armen uppe när man kommer fram eller att man ska tempoväxla lite senare i sina satsningar. Men i det stora hela var det ett bra steg framåt, säger Lundbäck.


Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

TV-klipp och nyheter

2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt
NYHETER 2026-08-15 KL. 15:15
Premium

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt
POLITIK 2026-08-15 KL. 10:30
Premium

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
HANDBOLL 2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.