HANDBOLL 2022-01-20 KL. 10:00

Lundbäck nöjd med utvecklingen

Av Oliver Marshall

Inför omstarten i allsvenskan utlyste tränaren, Rustan Lundbäck, att han ville se att hans lag agerar likadant på match som på träning och att de skulle utnyttja sin fysik. Mot Eslöv fick han se både en seger, samt ett kvitto på att Aranäs är på rätt väg.

Lundbäck nöjd med utvecklingen
Amina Jasarevic utnyttjade sin styrka mot Eslöv. Foto: Oliver Marshall

HK Aranäs lyckades bekvämt besegra Eslöv med 31–21, vilket var en perfekt start på vårsäsongen. Från sin tränarposition fick Rustan Lundbäck se sitt lag lämna den första halvleken med en ledning på fem bollar. Men trots 15 gjorda mål framåt och en trygg ledning kände tränaren dubbla känslor kring den första halvtimmen.
– Vi hade en period i första där vi inte var skarpa nog framåt. Men i försvaret var vi betydligt tuffare, och det är det jag sagt att jag vill åt. Vi fick Eslöv att bli sämre, de gjorde ju enormt många tekniska fel, säger han.

Till slut blev segern bekväm, men det är prestationen som gladde Lundbäck mest.
– Jag tycker inte vi har utnyttjat vår fysik innan, så det var bra idag. Många fick bidra, alla var lite lagom bra och vi hade ett bra försvarsspel. Båda målvakterna var bra idag, vilket också är mycket tack vare att försvaret agerade som de gjorde, säger han.

Tränaren fortsätter:
– Det liknade lite mer det vi gör på träningarna, men det är ändå lite så att när det blåses för match så glöms grundläggande saker bort. Det kan vara enkla saker som att man har armen uppe när man kommer fram eller att man ska tempoväxla lite senare i sina satsningar. Men i det stora hela var det ett bra steg framåt, säger Lundbäck.


Nöjeskrönika:
KRÖNIKOR 2026-06-19 KL. 14:00
Premium

Nöjeskrönika: "Nu vänder det"

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken
NYHETER 2026-06-18 KL. 19:00
Premium

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken

"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass
BANDY 2026-06-18 KL. 18:00
Premium

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass

✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.