HANDBOLL 2022-01-16 KL. 13:00

Lugnande besked om Bergendahl

Av Eric Andersson

Oscar Bergendahl fick kliva av matchen mot Spanien efter en smäll mot knäet. Nu meddelar handbollslandslaget att det inte rör sig om någon allvarlig skada.

Lugnande besked om Bergendahl
Aranäsfostrade Oscar Bergendahl klev av skadad i gårdagens match mot Spanien. Arkivfoto: Christian Johansson

I och med att Max Darj testats positivt för covid-19 får Aranäsfostrade Oscar Bergendahl en allt viktigare roll i handbollslandslaget under EM. I gårdagens förlustmatch mot Spanien kom mittsexan in i den andra halvleken och var en bidragande orsak till Sveriges förbättrade försvarsspel.

Men med några minuter kvar av matchen tvingades Oscar Bergendahl kliva av efter en otäck smäll på knäet. Nu meddelar handbollsslandslagets presschef, Daniel Vandor, att det inte ska vara någon större fara med Bergendahl.

– Det var knä mot knä så det ska inte vara något allvarligt. De ska kolla på det imorgon igen, men ingen av de kände någon oro nu, säger han till Aftonbladet.

Nästa match för Sverige spelas imorgon kväll mot Tjeckien.


Fler tågpendlare målet – så ska Kungsbacka nå dit
NYHETER 2026-01-27 KL. 12:15
Premium

Fler tågpendlare målet – så ska Kungsbacka nå dit

Specialisterna om alternativen för framtidens trafik

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!