Klik venligst
HANDBOLL 2022-01-16 KL. 13:00

Lugnande besked om Bergendahl

Av Eric Andersson

Oscar Bergendahl fick kliva av matchen mot Spanien efter en smäll mot knäet. Nu meddelar handbollslandslaget att det inte rör sig om någon allvarlig skada.

Lugnande besked om Bergendahl
Aranäsfostrade Oscar Bergendahl klev av skadad i gårdagens match mot Spanien. Arkivfoto: Christian Johansson

I och med att Max Darj testats positivt för covid-19 får Aranäsfostrade Oscar Bergendahl en allt viktigare roll i handbollslandslaget under EM. I gårdagens förlustmatch mot Spanien kom mittsexan in i den andra halvleken och var en bidragande orsak till Sveriges förbättrade försvarsspel.

Men med några minuter kvar av matchen tvingades Oscar Bergendahl kliva av efter en otäck smäll på knäet. Nu meddelar handbollsslandslagets presschef, Daniel Vandor, att det inte ska vara någon större fara med Bergendahl.

– Det var knä mot knä så det ska inte vara något allvarligt. De ska kolla på det imorgon igen, men ingen av de kände någon oro nu, säger han till Aftonbladet.

Nästa match för Sverige spelas imorgon kväll mot Tjeckien.


Klik venligst
Alliansen försvarar ny modell för bemanning
NYHETER 2026-05-22 KL. 13:15
Premium

Alliansen försvarar ny modell för bemanning

"Låt det här få lägga sig litegrann"

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation
NYHETER 2026-05-22 KL. 12:45
Premium

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation

Politikerna oense om central enhet

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut
NYHETER 2026-05-21 KL. 21:00

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut

Entreprenören aktuell med ny krimtrilogi

”Det kan vara bra att något extremt händer”
SPORT 2026-05-21 KL. 19:00
Premium

”Det kan vara bra att något extremt händer”

Annebergsbon om varför hon valde en helt annan väg

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.