HANDBOLL 2022-01-20 KL. 16:50

Lämnar Aranäs - efter fyra matcher

Av Eric Andersson

Daniel Wester anslöt till Aranäs i början av november. Efter bara fyra matcher i Aranäströjan lämnar han nu klubben.

Lämnar Aranäs - efter fyra matcher
Det blev 13 mål på fyra matcher för Daniel Wester i Aranäs. Arkivfoto: Eric Andersson

I början av november skrev Daniel Wester på för HK Aranäs. Ett kontrakt som skrevs över de två kommande säsongerna. Men nu, efter bara fyra matcher, lämnar Daniel Wester klubben.

– Jag har fått ett nytt civilt jobb och den chansen vill jag ta. Det gör att jag inte kan göra den satsningen som alla andra i laget gör. Vi har försökt hitta olika lösningar men inte fått ihop det, förklarar Daniel Wester.

Hur har tiden i Aranäs varit?

– Redan innan jag kom hit hade jag en bra bild av föreningen och det har verkligen bekräftats. Jag är övertygad om att Aranäs kommer nå målet att bli ett slutspelslag någon gång och det gör att det blir extra tråkigt att inte kunna vara med på den resan, säger Wester.

När Daniel Wester skrev på för Aranäs kom han från en kortare paus från handbollen. Men tiden i Aranäs har gett blodad tand och framöver kommer han representera Kungälvs HK i allsvenskan.

– Det är lite kortare att åka och majoriteten av matcherna är på helgerna vilket gör det enklare att kombinera med ett civilt jobb.

Trots att sejouren i Aranäs blev kort lämnar niometersspelaren med varma känslor.

– Jag önskar Aranäs all lycka och grabbarna i laget har varit fantastiska som tog emot mig med öppna armar trots att jag kom mitt under säsongen. Men ska man spela i Aranäs måste man kunna lägga lika mycket tid på handbollen som alla andra i föreningen gör och det kan tyvärr inte jag, säger Daniel Wester.

Samordnare ska ha koll på översvämningar
NYHETER 2025-11-15 KL. 14:00
Premium

Samordnare ska ha koll på översvämningar

Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen

Grannfejden som pågått i över 20 år:
NYHETER 2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-11-16 KL. 21:44
Onsala drog ifrån i sista perioden
Premium | SPORT 2025-11-16 KL. 17:00
Segersviten bruten för Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.