Klik venligst
HANDBOLL 2022-01-20 KL. 16:50

Lämnar Aranäs - efter fyra matcher

Av Eric Andersson

Daniel Wester anslöt till Aranäs i början av november. Efter bara fyra matcher i Aranäströjan lämnar han nu klubben.

Lämnar Aranäs - efter fyra matcher
Det blev 13 mål på fyra matcher för Daniel Wester i Aranäs. Arkivfoto: Eric Andersson

I början av november skrev Daniel Wester på för HK Aranäs. Ett kontrakt som skrevs över de två kommande säsongerna. Men nu, efter bara fyra matcher, lämnar Daniel Wester klubben.

– Jag har fått ett nytt civilt jobb och den chansen vill jag ta. Det gör att jag inte kan göra den satsningen som alla andra i laget gör. Vi har försökt hitta olika lösningar men inte fått ihop det, förklarar Daniel Wester.

Hur har tiden i Aranäs varit?

– Redan innan jag kom hit hade jag en bra bild av föreningen och det har verkligen bekräftats. Jag är övertygad om att Aranäs kommer nå målet att bli ett slutspelslag någon gång och det gör att det blir extra tråkigt att inte kunna vara med på den resan, säger Wester.

När Daniel Wester skrev på för Aranäs kom han från en kortare paus från handbollen. Men tiden i Aranäs har gett blodad tand och framöver kommer han representera Kungälvs HK i allsvenskan.

– Det är lite kortare att åka och majoriteten av matcherna är på helgerna vilket gör det enklare att kombinera med ett civilt jobb.

Trots att sejouren i Aranäs blev kort lämnar niometersspelaren med varma känslor.

– Jag önskar Aranäs all lycka och grabbarna i laget har varit fantastiska som tog emot mig med öppna armar trots att jag kom mitt under säsongen. Men ska man spela i Aranäs måste man kunna lägga lika mycket tid på handbollen som alla andra i föreningen gör och det kan tyvärr inte jag, säger Daniel Wester.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I HANDBOLL

Premium | HANDBOLL 2026-05-28 KL. 11:26
Här är talangtrions nya klubbar

Fler nyheter

MEST LÄSTA HANDBOLL

Premium | HANDBOLL 2026-05-28 KL. 11:26
Här är talangtrions nya klubbar

Fler nyheter

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier
2026-05-29 KL. 18:00
Premium

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier

Nu hyllar 29-åringen farmorn i ny utställning i Onsala

Backabranden och tjurattack – larmen han minns
NYHETER 2026-05-28 KL. 20:45
Premium

Backabranden och tjurattack – larmen han minns

Valldabon stämplar ut efter 47 år i ambulansen

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock
KULTUR & NÖJE 2026-05-28 KL. 20:00
Premium

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock

Berättar om turnéer, Broder Daniel och jobbet som kock

Så går Aranäs nybygge:
HANDBOLL 2026-05-28 KL. 19:30
Premium

Så går Aranäs nybygge: "Vi ska ha en bättre trupp än förra säsongen"

✔ Viktigaste positionen ✔ Så många ska in ✔ En eventuell comeback

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.