HANDBOLL 2021-03-31 KL. 16:36

Lagkaptenen vill slippa nervpärsen

Att inte kunna påverka på planen har varit jobbigt. Lagkaptenen Tobias Johnsson har saknats i kvalinledningen – nu är han redo att ta plats i försvaret.

Lagkaptenen vill slippa nervpärsen
Tobias Johnsson kör för fullt nu.



– Jag blir mer nervös av att sitta bredvid. Man kan inte styra något. På planen blir det ett annat lugn, säger Tobias Johnsson.

Framför allt var det ett helvete när han såg hur Karlskrona länge såg ut att segla iväg till en kvitteringsmatch. Missade avslut gav en bortaledning och ett hemmalag som stressade i försvarsspelet och fattade dåliga beslut. Men HK Aranäs stod för en imponerande vändning.

­– Det var sjukt start att göra den vändningen. Det visade en jävla moral. När vi bestämde oss för att hålla oss till det vi sagt ser det bra ut.

 

Smakstart på kvalet


Det har blivit två raka segrar när lagkaptenen tagit plats i ledarstaben. Under veckan har försvarskuggen kört för fullt och är uttagningsbar för Jerry Hallbäck.

– Jag känner av baksidan. Den är som den varit hela säsongen, lite stel men det är ingen smärta nu. Det är en viktig match, så jag vill vara med och bidra, säger han.

 

HK Aranäs har tre matchbollar för att säkra kontraktet i handbollsligan. Den första har de chansen att nypa på hemmaplan på skärtorsdagen.

– Det måste ha varit jobbigt för dem att tappa den andra matchen. Mentalt måste det varit tungt när de ledde 90 procent av matchen.

Hur ska ni utnyttja det i match tre?
– Karlskrona är ett energilag, så vi behöver möta dem på en bra nivå i försvaret och ta ner den. Det handlar om att stå rätt. Vi är duktiga på att kontra och men det vi har levt på är vårt försvarsspel. Moralen vi visade senast tar vi med oss, klart att det ger energi som vi ska försöka utnyttja.

Du räknar med spel?
– Om jag blir uttagen. Man vill alltid spela, kvalmatcher är roliga eftersom d betyder så mycket.

 

Läs fler handbollsartiklar här

 

Mer om e-tidningen:

Läs e-tidningen här

 

Är du prenumerant? Kom igång här.

Instruktionsfilm:

[embed]https://youtu.be/EC8RertgYzU[/embed]

Mållöst på Ledet:
FOTBOLL 2025-07-06 KL. 19:47
Premium

Mållöst på Ledet: "Besviken"

TV-klipp och nyheter

Många har astma – utan att veta om det
2025-07-06 KL. 16:30
Premium

Många har astma – utan att veta om det

Obehandlad allergi ökar risken för astma
2025-07-06 KL. 17:45
Premium

Obehandlad allergi ökar risken för astma

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-07-06 KL. 19:47
Mållöst på Ledet: "Besviken"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.