Två juniorer flyttas upp i seniortruppen. Det är mittnian Simon Mattsson och vänstersexan Isac Jönsson som får chansen. Det står klart att Aranäsfostrade Albin Svensson och Anton Kakko flyttar till ettanklubbar.
Handboll. Det rör lite på sig i HK Aranäs-truppen. I veckan stod det klart att niometersspelaren Simon Mattsson och vänsterkanten Isac Jönsson flyttas upp permanent.
– Det var tydligt att de skulle få chansen. De har varit träningsvilliga och tagit små kliv, både under säsongen men även den korta tiden efter att matcherna tog slut. De är värda chansen, säger tränaren Jerry Hallbäck.
Isac Jönsson fick debutera i handbollsligan i vintras och skrev in sig i målprotokollet. Båda spelarna är föda 2004. A-truppen kan komma att kompletteras med ytterligare någon junior. Albin Svensson och Anton Kakko, som tillhörde herrtruppen och har HK Aranäs som moderklubb, lämnar. Niometersduon hamnar i ettan.
För Albin Svenssons del blir det spel i GF Kroppskultur medan Anton Kakko flyttar lite längre, högernian har skrivit på för Örebro SK.
Långläsning om profilerna som stämplar ut här.
Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka
✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade
IVO har granskat händelsen
✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.