HANDBOLL 2023-06-08 KL. 10:40

Juniorer får chansen i Aranäs – duo lämnar moderklubben

Av Christian Johansson

Två juniorer flyttas upp i seniortruppen. Det är mittnian Simon Mattsson och vänstersexan Isac Jönsson som får chansen. Det står klart att Aranäsfostrade Albin Svensson och Anton Kakko flyttar till ettanklubbar.

Juniorer får chansen i Aranäs – duo lämnar moderklubben
Isac Jönsson flyttas upp till A-truppen. Foto: Christian Johansson

Handboll. Det rör lite på sig i HK Aranäs-truppen. I veckan stod det klart att niometersspelaren Simon Mattsson och vänsterkanten Isac Jönsson flyttas upp permanent.

– Det var tydligt att de skulle få chansen. De har varit träningsvilliga och tagit små kliv, både under säsongen men även den korta tiden efter att matcherna tog slut. De är värda chansen, säger tränaren Jerry Hallbäck.

Isac Jönsson fick debutera i handbollsligan i vintras och skrev in sig i målprotokollet. Båda spelarna är föda 2004. A-truppen kan komma att kompletteras med ytterligare någon junior. Albin Svensson och Anton Kakko, som tillhörde herrtruppen och har HK Aranäs som moderklubb, lämnar. Niometersduon hamnar i ettan.


Albin Svensson hade en bärande roll i Fjärås HK men i handbollsliagn fick han inte chansen i vintras. Foto: Christian Johansson

För Albin Svenssons del blir det spel i GF Kroppskultur medan Anton Kakko flyttar lite längre, högernian har skrivit på för Örebro SK.


Anton Kakko här i duell med Philip Jonsson flyttar till Närke. Foto: Christian Johansson

Långläsning om profilerna som stämplar ut här.



TV-klipp och nyheter

Biljakt i natt på stulen bil
2026-02-15 KL. 09:12
Premium

Biljakt i natt på stulen bil

Katastrof för Aranäs – föll mot krisande Skuru IK
2026-02-14 KL. 17:43
Premium

Katastrof för Aranäs – föll mot krisande Skuru IK

”Det saknades hjärta”

Hund påkörd i Särö – dog
NYHETER 2026-02-13 KL. 12:09
Premium

Hund påkörd i Särö – dog

Vall för en miljard kronor ska stoppa översvämningar
NYHETER 2026-02-13 KL. 11:45
Premium

Vall för en miljard kronor ska stoppa översvämningar

Spektakulärt projekt ska rädda staden i hundratals år

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-02-15 KL. 09:12
Biljakt i natt på stulen bil

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!