HANDBOLL 2023-03-28 KL. 16:22

Inför avgörandet – värvar från rivalen

Av Christian Johansson

Om två dagar avgörs såväl HK Aranäs som Önnereds HK:s säsong när de drabbar samman. Då höjer Kungsbackaklubben ytterligare genom att presentera Joseph Helgesson. Vänstersexan kommer närmast just från ÖHK.

Inför avgörandet – värvar från rivalen
28-årige Joseph Helgesson är klar för HK Aranäs. Foto: Önnereds HK

På fredag kan HK Aranäs bli klara för sitt första slutspel någonsin. De ställs mot de senaste årens största rival – Önnereds HK. För göteborgarna handlar det om att försöka undvika negativt kval – då måste de nypa minst en pinne i Kungsbacka. Temperaturen på drabbningen skruvades upp ytterligare ett par grader när HK Aranäs på onsdagseftermiddagen presenterade vänstersexan Joseph Helgesson till kommande säsong. 28-åringen kommer nämligen från just ÖHK.

Kontraktet med HK Aranäs löper över två säsonger. Det finns personliga band till HK Aranäs för nyförvärvet. Han inledde karriären i samma lag som Viktor Rhodin, han växte upp granne med Tommy Atterhäll och han har kamperat ihop med Robert Ladan tidigare. Duon bildade vänstersexuppsättning i Warta 2015/16.
– Då var det inga konstigheter.
Vem var förstaval?
– Vi var unga då, men det var ganska lika tror jag.

Joseph Helgesson berättar att de personliga relationerna spelade roll för klubbvalet – men även HK Aranäs som förening. Dels att de sportsligt tagit kliv men även den stora ungdomssektionen.
– Att det alltid fart och liv i hallen och man kan få vara med och kanske vara en förebild för de yngre. Det tycker jag är kul.
Kommer du spela på fredag?
– Jag har inte hört något annat.
Aranästränaren Jerry Hallbäck om värvningen:
– Det är en bra spelare som kan ge avlastningen vi behöver. Vill vi spela det offensiva försvarsspelet vi gjort på sistone behöver vi ha en liknande spelare som Ladan. Det kostar mycket att spela spets där och är en viktig roll, säger han och fortsätter:
– Vi behöver någon som kan jobba som Ladan, sätta stopp men också vara bra i kontringsspelet.

Joseph Helgesson har haft en liten roll i Önnereds HK – där Andreas Berg axlat majoriteten av speltiden. Nyförvärvet har gjort 36 mål under säsongen.
Är värvningen för att ersätta Robert Ladan eller för att komplettera?
– Vi vill bredda positionen. Vi vill ha båda två där nästa år, absolut, säger Hallbäck.
Det innebär att Jacob Hellström, med HK Aranäs som moderklubb och kontrakt över nästa säsong, inte är ett alternativ i dagsläget.
– Där kommer det nog bli någon form av utlåning, säger Hallbäck.
Att presentera nyförvärvet två dagar innan ni möter just Önnereds HK i en avgörande match, fanns det en baktanke?
– Nej, det tycker jag inte. Det var läge, vi har stämt av med dem och de har gett sitt godkännande.

Borta mot IFK Kristianstad saknades Melwin Beckman, Johan Wallin och Razmus Nyman. HK Aranäs räknar med att trion är tillbaka till fredagens avgörande.




TV-klipp och nyheter

Från ångest till matchhjälte
2025-11-12 KL. 22:03
Premium

Från ångest till matchhjälte

600 nya jobb – företag sätter Kungsbacka på kartan
2025-11-12 KL. 20:00
Premium

600 nya jobb – företag sätter Kungsbacka på kartan

Dagab gör satsning i miljardklassen

Kungsbackabo drev handelsstation i Indien
2025-11-12 KL. 17:50
Premium

Kungsbackabo drev handelsstation i Indien

Dramatisk historia när fattig sjöman blev dansk hjälte

Komikern vill få publiken att skratta – och rösta
2025-11-12 KL. 17:30
Premium

Komikern vill få publiken att skratta – och rösta

"Jag vill först få folk att skratta så att snoret rinner och sedan att de går och röstar"

Uppmaningen till politikern: Lämna och ta hand om barnen
NYHETER 2025-11-11 KL. 20:00
Premium

Uppmaningen till politikern: Lämna och ta hand om barnen

"Det här är gamla värderingar som vi behöver hjälpas åt att ändra på"

Nya hotellet i centrum – så ser förslaget ut
NYHETER 2025-11-11 KL. 18:30
Premium

Nya hotellet i centrum – så ser förslaget ut

Nu ska politikerna avgöra om förslaget blir av

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2025-11-12 KL. 22:03
Från ångest till matchhjälte

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.