HANDBOLL 2022-04-20 KL. 16:40

Högersexa återvänder till Aranäs

Av Eric Andersson

Det har gått en dryg vecka sedan säsongen tog slut för HK Aranäs och truppbygget är i full gång. Nu har klubben presenterat det första nytillskottet till säsongen 2022/2023.

Högersexa återvänder till Aranäs
Lovis Jansson är klar för en återkomst till HK Aranäs. Foto: HK Aranäs

Det har sedan en tid tillbaka varit klart att Emelie Batista inte spelar i HK Aranäs nästa säsong. Mycket för att ytterligare en högersexa, Maja Lindström, lämnar klubben.

– Det är väldigt osäkert kring henne. Vi visste att det med stor sannolikhet skulle vara en kortsiktig lösning när vi tog in henne under säsongen för hon ska förmodligen flytta utomlands igen, säger Rustan Lundbäck, tränare i Aranäs.

För att fylla tomrummet på högerkanten återvänder Lovis Jansson, 20, till Aranäs efter två år med Kärra HF i SHE. Hon har skrivit på ett tvåårskontrakt med moderklubben.

– Hon har gjort en riktigt bra vår i Kärra och vi hoppas att hon kan utvecklas ännu mer hos oss. Det känns som att hon kan bidra med energi och en bra inställning, säger Lundbäck.

Utöver Emelie Batista är det sedan tidigare klart att Amina Jasarevic och Lisa Karlsson lämnar Aranäs. Rustan Lundbäck berättar att det i övrigt ser ut som att resterande spelare stannar, inklusive nyckelspelaren Anna Heed som blir kvar trots intresse från SHE.

– Det verkar som att alla blir kvar. Vi är ganska tunna på niometerpositionerna just nu och det är främst dit vi letar spelare framöver.


Föräldraledigheten blev skrivtid – åtta bokmanus klara
KULTUR & NÖJE 2026-04-10 KL. 19:15
Premium

Föräldraledigheten blev skrivtid – åtta bokmanus klara

Annelie ger ut ungdomsbok om att hitta sig själv

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-12 KL. 12:29
Passiv start fällde laget i premiären
Premium | NYHETER 2026-04-11 KL. 16:30
Onsalas herrjuniorer håller kusten ren

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.