HANDBOLL 2021-11-10 KL. 21:35

Hallbäck: "Det var hans bästa match"

Av Oliver Marshall

Det var oavgjort på tavlan och Aranäs fick matchens sista avslutsmöjlighet. Men något nytt sent avgörande blev det inte denna gång för Kungsbackalaget, där nyförvärvet David Florander stod för sin bästa insats hittills i den vita tröjan.

Hallbäck:
David Florander fick lovord av sin tränare efter matchen. Foto: Arkivfoto Christian Johansson

Efter ett tidigt underläge med två bollar tog Aranäs tag i saken och stod för en stark första kvart och knep ledningen med 8–4. Men därefter hämtade hemmalaget ikapp, i det som skulle bli en oerhört jämn match.
– Det var ett ställningskrig idag, säger Jerry Hallbäck.

Aranästränaren fick se ett fortsatt ställningskrig i den andra, som bortalaget till en början hade greppet om. Kantspelartrion, David Florander Adam Wennerholm och Tobias Svantesson var vassast i offensiven, där den förstnämnda var allra vassast med sina sex mål.
– De vill jag lyfta fram lite extra. De stod för fina mål framåt och ett bra försvarsspel. Det var extra kul att se David Florander, han hade en fin match, säger Hallbäck.
Var det hans främsta insats hittills?
– Han har väl blixtrat till lite innan också, men som helhet var det hans bästa match i Aranäströjan.

Matchen höll dock på att glida Aranäs ur händerna, då man under matchens fyra sista minuter drabbades av två utvisningar. Men trots ett decimerat manskap lyckades laget gång på gång kvittera Ystads ledning, och fick till sist matchboll. Med matchens sista anfall hade laget chansen att knycka med sig alla poäng hem från Skåne, men efter ett misslyckat försök fick de nöja sig med en poäng.
– Som matchen såg ut på slutet var det ett bra kryss. Jag är inte nöjd när vi inte vinner, men på det sättet får jag vara nöjd med en poäng, säger Jerry Hallbäck.


Matchfakta: Handbollsligan
IFK Ystad – HK Aranäs 26 – 26 (11–11)
Målskyttar, HK Aranäs: David Florander 6, Tobias Svantesson 5, Adam Wennerholm 4, Philip Jonsson 3, Melwin Beckman 3, Jesper Gustavsson 2, Tobias Thorbjörnsson, Petter Donaldsson, Oscar Gentzel


Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

TV-klipp och nyheter

2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt
NYHETER 2026-08-15 KL. 15:15
Premium

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt
POLITIK 2026-08-15 KL. 10:30
Premium

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
HANDBOLL 2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.