Klik venligst
HANDBOLL 2022-01-24 KL. 19:00

Grovjobbaren förlänger med Aranäs

Av Eric Andersson

Han har spelat i klubben sedan barnsben och nyss återhämtat sig från en otäck skada. Nu har trotjänaren Johan Wallin förlängt sitt kontrakt med Aranäs.

Grovjobbaren förlänger med Aranäs
Johan Wallin förblir Aranäs trogen. Arkivfoto: Christian Johansson

Vänsternian Johan Wallin har skrivit på ett nytt kontrakt med Aranäs som sträcker sig över de kommande två säsongerna.

– Det är en viktig kugge som spelat i Aranäs sedan pojkhandbollsskolan. Egna produkter som går hela vägen och har rätt inställning och attityd till träning gillar vi skarpt, säger Jerry Hallbäck, tränare i Aranäs.

Johan Wallin har nyligen återvänt till handbollsplanen efter en otäck skada med en avsliten bröstmuskel. Hittills har det blivit tre matcher i handbollsligan under säsongen, men framöver lär det bli mer.

– Skadan är helt läkt och han kör på för fullt nu, säger Jerry Hallbäck.

Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-03-09 KL. 17:00
30 år sedan: Ny skola och hot om åtal
NYHETER 2026-03-09 KL. 16:10
Larm om farligt utsläpp

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.