HANDBOLL 2022-01-24 KL. 19:00

Grovjobbaren förlänger med Aranäs

Av Eric Andersson

Han har spelat i klubben sedan barnsben och nyss återhämtat sig från en otäck skada. Nu har trotjänaren Johan Wallin förlängt sitt kontrakt med Aranäs.

Grovjobbaren förlänger med Aranäs
Johan Wallin förblir Aranäs trogen. Arkivfoto: Christian Johansson

Vänsternian Johan Wallin har skrivit på ett nytt kontrakt med Aranäs som sträcker sig över de kommande två säsongerna.

– Det är en viktig kugge som spelat i Aranäs sedan pojkhandbollsskolan. Egna produkter som går hela vägen och har rätt inställning och attityd till träning gillar vi skarpt, säger Jerry Hallbäck, tränare i Aranäs.

Johan Wallin har nyligen återvänt till handbollsplanen efter en otäck skada med en avsliten bröstmuskel. Hittills har det blivit tre matcher i handbollsligan under säsongen, men framöver lär det bli mer.

– Skadan är helt läkt och han kör på för fullt nu, säger Jerry Hallbäck.

Valexpertens hektiska år – forskar om svenskarnas val
NYHETER 2026-08-06 KL. 18:00
Premium

Valexpertens hektiska år – forskar om svenskarnas val

"Opinionsbildning sker hela tiden"

Statsministern besöker Kungsbacka
NYHETER 2026-08-06 KL. 09:02
Premium

Statsministern besöker Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.