HANDBOLL 2022-01-05 KL. 16:30

Frågetecken kring Bergendahls EM-resa

Av Oliver Marshall

Under onsdagen kom besked om att två personer i den svenska EM-truppen fått tillbaka positiva besked från tisdagens PCR-tester. En av dem var Oscar Bergendahl från Kungsbacka.

Frågetecken kring Bergendahls EM-resa
Oscar Bergendahl har testat positivt för covid-19. Foto: Arkivfoto Christian Johansson

Den HK Aranäsfostrade mittsexan, Oscar Bergendahl har testat positivt för covid-19 och det är nu oklart om han kommer kunna hänga med laget till Slovakien på tisdag. Men från landslagshåll är dock inställningen till Bergendahls medverkan positiv, då han inte uppvisar några symptom.
– Oscar var covidpositiv för några veckor sedan och har sedan dess varit symtomfri. Hans virusnivåer är mycket låga och han betraktas därför som frisk och smittfri. Därmed kan han delta i lagets aktiviteter som vanligt i dag. Eftersom han har verifierad covidpositivitet sedan tidigare har vi gott hopp om att han kan följa med laget till Slovakien på tisdag, säger läkaren Daniel Jerrhag till förbundets hemsida.

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år
NYHETER 2026-11-04 KL. 21:00

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år

• ”Jag trodde vi hade kommit längre” • Har drivit uppmärksammad politikerskola i 20 år • Barnbarnets kommentar fick henne att trappa ner

TV-klipp och nyheter

Josefine Rybrinks förlösande guldjubel:
FOTBOLL 2026-11-02 KL. 21:13
Premium

Josefine Rybrinks förlösande guldjubel: "Äntligen!"

18 bilder från guldyran