Klik venligst
HANDBOLL 2022-01-05 KL. 16:30

Frågetecken kring Bergendahls EM-resa

Av Oliver Marshall

Under onsdagen kom besked om att två personer i den svenska EM-truppen fått tillbaka positiva besked från tisdagens PCR-tester. En av dem var Oscar Bergendahl från Kungsbacka.

Frågetecken kring Bergendahls EM-resa
Oscar Bergendahl har testat positivt för covid-19. Foto: Arkivfoto Christian Johansson

Den HK Aranäsfostrade mittsexan, Oscar Bergendahl har testat positivt för covid-19 och det är nu oklart om han kommer kunna hänga med laget till Slovakien på tisdag. Men från landslagshåll är dock inställningen till Bergendahls medverkan positiv, då han inte uppvisar några symptom.
– Oscar var covidpositiv för några veckor sedan och har sedan dess varit symtomfri. Hans virusnivåer är mycket låga och han betraktas därför som frisk och smittfri. Därmed kan han delta i lagets aktiviteter som vanligt i dag. Eftersom han har verifierad covidpositivitet sedan tidigare har vi gott hopp om att han kan följa med laget till Slovakien på tisdag, säger läkaren Daniel Jerrhag till förbundets hemsida.

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

De främsta löparna på Göteborgsvarvet
2026-05-25 KL. 13:05
Premium

De främsta löparna på Göteborgsvarvet

Förre Lerkilsspelarens nya satsning • Tog upp löpningen igen i höstas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-05-25 KL. 15:32
Balminglet är i gång i Badhusparken
Premium | FOTBOLL 2026-05-25 KL. 13:02
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.