Klik venligst
HANDBOLL 2022-01-05 KL. 16:30

Frågetecken kring Bergendahls EM-resa

Av Oliver Marshall

Under onsdagen kom besked om att två personer i den svenska EM-truppen fått tillbaka positiva besked från tisdagens PCR-tester. En av dem var Oscar Bergendahl från Kungsbacka.

Frågetecken kring Bergendahls EM-resa
Oscar Bergendahl har testat positivt för covid-19. Foto: Arkivfoto Christian Johansson

Den HK Aranäsfostrade mittsexan, Oscar Bergendahl har testat positivt för covid-19 och det är nu oklart om han kommer kunna hänga med laget till Slovakien på tisdag. Men från landslagshåll är dock inställningen till Bergendahls medverkan positiv, då han inte uppvisar några symptom.
– Oscar var covidpositiv för några veckor sedan och har sedan dess varit symtomfri. Hans virusnivåer är mycket låga och han betraktas därför som frisk och smittfri. Därmed kan han delta i lagets aktiviteter som vanligt i dag. Eftersom han har verifierad covidpositivitet sedan tidigare har vi gott hopp om att han kan följa med laget till Slovakien på tisdag, säger läkaren Daniel Jerrhag till förbundets hemsida.

Klik venligst
”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”
POLITIK 2026-08-22 KL. 10:00
Premium

”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret
FOTBOLL 2026-08-21 KL. 17:00
Premium

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret

✔ Spelartappen ✔ Unga truppen ✔ Derbytankarna

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.