HANDBOLL 2021-12-18 KL. 13:00

Flera Aranässpelare uttagna till landslaget

Av Eric Andersson

Fyra spelare från HK Aranäs får genom ett läger i slutet av januari chansen att visa upp sig för U20-landslagets förbundskapten Dennis Sandberg.

Flera Aranässpelare uttagna till landslaget
Alexander Lindén är en av fyra Aranässpelare i truppen. Foto: Arkivfoto Christian Johansson

När U20-landslagets förbundskapten Dennis Sandberg kallade 22 spelare till landslagsläger var fyra av spelarna från HK Aranäs. Målvakten Alexander Lindén, högersexan Tobias Ljungmark, mittsexan Johan Ericsson och vänsternian Petter Donaldsson är spelarna som blivit kallade.

Landslagslägret äger rum 21–23 januari i Trollhättan. Lägret är en del i förberedelserna inför U20-EM som går av stapeln till sommaren. Det kommer inte spelas några matcher under landslagssamlingen utan fokus ligger på fysträning.


Gravidlycka för OBK-kaptenen
FOTBOLL 2026-03-11 KL. 17:00
Premium

Gravidlycka för OBK-kaptenen

Pendlade 90 minuter enkel väg till träningen
HANDBOLL 2026-03-10 KL. 19:00
Premium

Pendlade 90 minuter enkel väg till träningen

Aranäsparets oväntade väg till Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.