HANDBOLL 2021-12-18 KL. 13:00

Flera Aranässpelare uttagna till landslaget

Av Eric Andersson

Fyra spelare från HK Aranäs får genom ett läger i slutet av januari chansen att visa upp sig för U20-landslagets förbundskapten Dennis Sandberg.

Flera Aranässpelare uttagna till landslaget
Alexander Lindén är en av fyra Aranässpelare i truppen. Foto: Arkivfoto Christian Johansson

När U20-landslagets förbundskapten Dennis Sandberg kallade 22 spelare till landslagsläger var fyra av spelarna från HK Aranäs. Målvakten Alexander Lindén, högersexan Tobias Ljungmark, mittsexan Johan Ericsson och vänsternian Petter Donaldsson är spelarna som blivit kallade.

Landslagslägret äger rum 21–23 januari i Trollhättan. Lägret är en del i förberedelserna inför U20-EM som går av stapeln till sommaren. Det kommer inte spelas några matcher under landslagssamlingen utan fokus ligger på fysträning.


MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen
SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
Premium

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

Springfest med knattar
NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Premium

Springfest med knattar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.