HANDBOLL 2021-12-18 KL. 13:00

Flera Aranässpelare uttagna till landslaget

Av Eric Andersson

Fyra spelare från HK Aranäs får genom ett läger i slutet av januari chansen att visa upp sig för U20-landslagets förbundskapten Dennis Sandberg.

Flera Aranässpelare uttagna till landslaget
Alexander Lindén är en av fyra Aranässpelare i truppen. Foto: Arkivfoto Christian Johansson

När U20-landslagets förbundskapten Dennis Sandberg kallade 22 spelare till landslagsläger var fyra av spelarna från HK Aranäs. Målvakten Alexander Lindén, högersexan Tobias Ljungmark, mittsexan Johan Ericsson och vänsternian Petter Donaldsson är spelarna som blivit kallade.

Landslagslägret äger rum 21–23 januari i Trollhättan. Lägret är en del i förberedelserna inför U20-EM som går av stapeln till sommaren. Det kommer inte spelas några matcher under landslagssamlingen utan fokus ligger på fysträning.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!