HANDBOLL 2024-08-18 KL. 21:47

EM-guld till trion från Aranäs efter en rysare

Av Christian Johansson

Det blev svenskt EM-guldjubel i U18 efter en rysarfinal mot antagonisten Danmark. I laget fanns aranäsarna Ludvig Bratt och Alvin Lindvall samt materialaren Mattias Nyman.

EM-guld till trion från Aranäs efter en rysare
Foto: Privat

Det kom att bli en dramatisk final i Montenegro när U18-EM skulle avgöras.

Sverige som tog sig dit via en utklassningssegern mot Ungern fick betydligt tuffare motstånd.

Sverige flög från start och i paus var ledningen 17–12. Men Danmark gav sig inte utan närmare sig och passerade även Blågult med Aranässpelarna Ludvig Bratt från Onsala och Kungsbackabon Alvin Lindvall.

Med bara sekunder kvar utjämnade Sverige till 29-29 och tog finalen till en förlängning. Danmark ryckte men det var Bratt och Lindvall som skulle få jubla till slut. Sverige vände i förlängningen och vann med 37–36.

Guldlaget leddes av den före detta Aranästränaren Toni Johansson.



TV-klipp och nyheter

2026-03-05 KL. 19:00
Premium

"Går hela tiden runt med vetskapen att barnen ska dö"

Jessica och Niclas berättar om livet med tre svårt sjuka barn

Sporten i korthet
SPORT 2026-03-05 KL. 10:36
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-05 KL. 13:30
Hoppfesten har startat

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.