HANDBOLL 2026-01-26 KL. 09:33

Efter förlusten – så går Sverige vidare till semifinal

Av Eric Andersson

Sverige åkte på sin första förlust i EM när de blev överkörda av Island under söndagen. Ändå är avancemanget till en semifinal i egna händer så länge det blir seger i de två återstående matcherna.

Efter förlusten – så går Sverige vidare till semifinal
Arkivfoto: Christian Johansson

HANDBOLL. Sverige inledde EM urstarkt. I gruppspelet blev det tre segrar på lika många matcher och en förstaplats i gruppen. I huvudrundan inledde Sverige med att besegra Slovenien med fyra bollar.

Men när Island stod för motståndet under söndagen tog segersviten slut när det blev förlust med hela åtta bollar.

– Vi fick inte kontroll på dem i vårt försvarsspel. De kom igenom i mitten och på kanterna. Och när vi väl stod tajt i försvaret så sköt de igenom vårt täck, sa mittsexan Oscar Bergendahl från Kungsbacka om matchen till Handbollsförbundets sajt.

Efter tre omgångar i huvudrundan står fyra nationer på fyra inspelade poäng: Island, Sverige, Slovenien och Kroatien.

För Sveriges del återstår två matcher mot enpoängarna Ungern och Schweiz. Så länge det blir seger i båda matcherna är Sverige klara för semifinal, även om både Island och Kroatien också skulle vinna sina två återstående fajter och tre lag därmed hamnar på åtta poäng.

Anledningen är att om två eller fler lag står på samma poäng när huvudrundan är färdigspelad görs en minitabell mellan lagen där enbart inbördes möten räknas. Först om två lag står på samma poäng i den tabellen blir det aktuellt med målskillnad.

I och med att Sverige slog Kroatien med åtta mål tidigare i turneringen, men föll med lika många mot Island, blir målskillnaden i minitabellen +-0. Kroatien å sin sida besegrade Island med ett mål, men i och med förlusten mot Sverige blir deras målskillnad -7 och Sverige är därmed före och vidare till semifinal.

Men det scenariot bygger alltså på att det blir seger mot såväl Ungern som Schweiz.



Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus
NYHETER 2026-04-02 KL. 12:15
Premium

Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus

Nytt förslag ska presenteras på tisdag

Öringpremiär i Kungsbacka: ”Bästa vårtecknet”
NYHETER 2026-04-01 KL. 13:30
Premium

Öringpremiär i Kungsbacka: ”Bästa vårtecknet”

Norra Halland hängde med på första kastet för i år

IT-expert tar över som vd på Tjolöholms slott
NYHETER 2026-04-01 KL. 12:42
Premium

IT-expert tar över som vd på Tjolöholms slott

"Jag är 100 procent säker att vi valt rätt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.