HANDBOLL 2017-11-26 KL. 17:17

Dyster återkomst för Gustavsson

Dyster återkomst för Gustavsson
Jesper Gustavsson, här i Aranäströjan.

Storskytten Jesper Gustavsson var tillbaka. Men när HK Aranäs fick tillbaka spelare sjönk de bottendjupt – utklassningen var ett faktum.

 

HANDBOLL: HANDBOLLSLIGAN

HK Aranäs – Guif 26 – 36

 

Senast han var i Aranäströjan vräkte han in mål – en elfteplats i skytteligan utan straffar blev facit för två säsonger sedan för Jesper Gustavsson.

Nu är han tillbaka på ett lån fram till januariuppehållet. Den här gången dröjde det 21 sekunder in id en andra halvleken innan vänsternian hittade rätt – då var matchen redan över.

 

HK Aranäs hade fått tillbaka Tobias Johnsson fullt ut, och Andreas Lorentzon och Axel Frankfeldt var tillbaka efter skadefrånvaro. Ingenting hjälpte i Aranäshallen – det var klasskillnad.

Hemmalaget hängde med fram till 7–7 sedan var det missade sexmeterslägen, inga målvaktsräddningar, bortkastade passningar och öppet i försvaret.

Gästerna gick ifrån till 15–8.

 

När Jesper Gustavsson spräckte sin målnolla var det till 11–16 men närmare än så kom inte Kungsbackalaget. Guif var snabbare, klokare, hetare på förlupna bollar och kontrade över HK Aranäs.

– Vi gör ingenting av det vi säger att vis ska göra. Vi pratade om att få stopp på deras kontringsspel, det fick vi inte. Och de har några individer som spelar bra ihop och vi låter dem göra som de vill, säger Jesper Gustavsson och fortsätter.  

– Vi får inte tag Guif bakåt och hjälper varken Berka (Daniel Bergquist) eller Erik (Pettersson).

 

– En kollaps, vi måste bara vara bättre, säger Tobias Johnsson.

– Vi tar till något flyktbeteende som inte brukar ha, säger tränaren Toni Johansson.  

Energin som brukar prägla laget var bortblåst under i stort sett 60 minuter.

– Vi måste gå ihop som en grupp bättre och höja oss. Vi måste kunna stötta varandra när det går dåligt för någon, nu blir det ett kollektivt förfall, säger Tobias Johnsson.

 

Återkomsten i Aranäshallen blev inte som Jesper Gustavsson önskade.

– Det är kul att vara tillbaka, ha familjen nära och spela med några jag spelade med sist. Men målet är att få spela i Ystad sen, jag vill hjälpa Aranäs och att Aranäs ska hjälpa mig.

Hur var det för egen del?

– Det var lite för hackigt. Jag kommer till bra och hittar linjen några gånger. Men jag är inte jättenöjd med min insats, säger tvåmålsskytten.  

 

Redan på onsdag väntar ny match. Men knappast en enklare uppgift – Alingsås HK på bortaplan.

– Vi får förändra vår attityd helt och inte visa någon respekt, säger Tobias Johnsson.

 

Matchfakta:

HK Aranäs – Guif 26 – 36 (10–16)

Målskyttar, HK Aranäs: August Wiger 4, Pontus Mellegård 4, Tobias Johnsson 4, Hannes Söderberg 3, Jesper Gustavsson 2, Rasmus Thorbjörnsson 2, Philip Jonsson 2, Axel Frankfeldt 2, Emil Lennartsson, Martin Mårtensson, Max Santos



Inbrott avbröt julfirandet
2025-12-30 KL. 21:30
Premium

Inbrott avbröt julfirandet

Högersexan var centimeter från att bli matchvinnare
2025-12-30 KL. 20:21
Premium

Högersexan var centimeter från att bli matchvinnare

Aranäs tog sin fjärde poäng för säsongen

Tasnim:
NYHETER 2025-12-30 KL. 12:45
Premium

Tasnim: "Sverige klarar sig inte utan de flyktingarna"

10 år sedan flyktingkrisen

Dima:
NYHETER 2025-12-30 KL. 12:15
Premium

Dima: "Jag är stolt över mig och min familj"

10 år sedan flyktingkrisen

Tio år i Sverige – nu har Nour hela sitt liv här
NYHETER 2025-12-30 KL. 11:45
Premium

Tio år i Sverige – nu har Nour hela sitt liv här

10 år sedan flyktingkrisen

Jubilaren Sofie försöker ha bra människor nära sig
FAMILJ 2025-12-30 KL. 08:22
Premium

Jubilaren Sofie försöker ha bra människor nära sig

Är instruktör i pole och har rest till andra sidan jordklotet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-30 KL. 21:30
Inbrott avbröt julfirandet
Premium | KRÖNIKOR 2025-12-30 KL. 17:00
Krönika: En poänglös protest?
Premium | KRÖNIKOR 2025-12-30 KL. 16:00
Krönika: Fyrverkerier av ondo

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.