HANDBOLL 2017-11-26 KL. 17:17

Dyster återkomst för Gustavsson

Dyster återkomst för Gustavsson
Jesper Gustavsson, här i Aranäströjan.

Storskytten Jesper Gustavsson var tillbaka. Men när HK Aranäs fick tillbaka spelare sjönk de bottendjupt – utklassningen var ett faktum.

 

HANDBOLL: HANDBOLLSLIGAN

HK Aranäs – Guif 26 – 36

 

Senast han var i Aranäströjan vräkte han in mål – en elfteplats i skytteligan utan straffar blev facit för två säsonger sedan för Jesper Gustavsson.

Nu är han tillbaka på ett lån fram till januariuppehållet. Den här gången dröjde det 21 sekunder in id en andra halvleken innan vänsternian hittade rätt – då var matchen redan över.

 

HK Aranäs hade fått tillbaka Tobias Johnsson fullt ut, och Andreas Lorentzon och Axel Frankfeldt var tillbaka efter skadefrånvaro. Ingenting hjälpte i Aranäshallen – det var klasskillnad.

Hemmalaget hängde med fram till 7–7 sedan var det missade sexmeterslägen, inga målvaktsräddningar, bortkastade passningar och öppet i försvaret.

Gästerna gick ifrån till 15–8.

 

När Jesper Gustavsson spräckte sin målnolla var det till 11–16 men närmare än så kom inte Kungsbackalaget. Guif var snabbare, klokare, hetare på förlupna bollar och kontrade över HK Aranäs.

– Vi gör ingenting av det vi säger att vis ska göra. Vi pratade om att få stopp på deras kontringsspel, det fick vi inte. Och de har några individer som spelar bra ihop och vi låter dem göra som de vill, säger Jesper Gustavsson och fortsätter.  

– Vi får inte tag Guif bakåt och hjälper varken Berka (Daniel Bergquist) eller Erik (Pettersson).

 

– En kollaps, vi måste bara vara bättre, säger Tobias Johnsson.

– Vi tar till något flyktbeteende som inte brukar ha, säger tränaren Toni Johansson.  

Energin som brukar prägla laget var bortblåst under i stort sett 60 minuter.

– Vi måste gå ihop som en grupp bättre och höja oss. Vi måste kunna stötta varandra när det går dåligt för någon, nu blir det ett kollektivt förfall, säger Tobias Johnsson.

 

Återkomsten i Aranäshallen blev inte som Jesper Gustavsson önskade.

– Det är kul att vara tillbaka, ha familjen nära och spela med några jag spelade med sist. Men målet är att få spela i Ystad sen, jag vill hjälpa Aranäs och att Aranäs ska hjälpa mig.

Hur var det för egen del?

– Det var lite för hackigt. Jag kommer till bra och hittar linjen några gånger. Men jag är inte jättenöjd med min insats, säger tvåmålsskytten.  

 

Redan på onsdag väntar ny match. Men knappast en enklare uppgift – Alingsås HK på bortaplan.

– Vi får förändra vår attityd helt och inte visa någon respekt, säger Tobias Johnsson.

 

Matchfakta:

HK Aranäs – Guif 26 – 36 (10–16)

Målskyttar, HK Aranäs: August Wiger 4, Pontus Mellegård 4, Tobias Johnsson 4, Hannes Söderberg 3, Jesper Gustavsson 2, Rasmus Thorbjörnsson 2, Philip Jonsson 2, Axel Frankfeldt 2, Emil Lennartsson, Martin Mårtensson, Max Santos



TV-klipp och nyheter

Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv
2025-12-02 KL. 21:00
Premium

Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv

Linda och Mathias jobbar på fritiden för att rädda byggnaden

Medarbetarna efter haveriet:
NYHETER 2025-12-02 KL. 18:00
Premium

Medarbetarna efter haveriet: "Vi blir svartmålade"

Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök
NYHETER 2025-12-02 KL. 11:50
Premium

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök

Ska ge bättre flöde under dagtid och stoppa nattligt stök

Mästarna tappar stjärnan
HANDBOLL 2025-12-02 KL. 09:00
Premium

Mästarna tappar stjärnan

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året
NYHETER 2025-12-01 KL. 20:15
Premium

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året

Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt
NYHETER 2025-12-01 KL. 19:00
Premium

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt

Mer ansvar läggs på fastighetsägaren

Stor intervju med FBK:s nya ordförande:
BANDY 2025-12-01 KL. 18:00
Premium

Stor intervju med FBK:s nya ordförande: "Det är den stora grejen"

✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med

Sporten i korthet
SPORT 2025-12-01 KL. 11:24
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.