Klik venligst
HANDBOLL 2023-03-01 KL. 21:47

Den gamle försvarsspecialistens oväntade drag

Av Christian Johansson

HK Aranäs öppnade med ett oerhört offensivt försvar. Enligt tränaren Jerry Hallbäck är det ett vapen som de kommer att använda alltmer framöver.

Den gamle försvarsspecialistens oväntade drag
HK Aranäs öppnade med ett utgruperat försvarsspel för ovanlighetens skull. Foto: Christian Johansson

Jerry Hallbäck var under sin spelarkarriär främst en oerhört effektiv och skicklig försvarsspelare. med Redbergslids IK vann han sju SM-guld. Nu lurande han sin gamla klubb från start. HK Aranäs hade testat sitt nya 5–1-försvar mot IK Sävehof. Nu var det dags igen tänkte tränaren och RIK hade förtvivlat svårt inledningsvis. HK Aranäs hade chanserna för att tidigt skapa sig en rejäl lucka.
– Vi kommer absolut att använda det mer.

Regissören är faktiskt inte Jerry Hallbäck utan grunden kommer från Diego Pérez Marne. Men den här kvällen valde Hallbäck att dra ner styrkorna efter bara en kvart.
– Det var bra att vi stressade dem. Men när de åt sig ikapp hade vi lite strul med hemspringet.
Varför valde du det från start?
– De har levt mycket på sitt skytte. Några individer hos dem kan uppleva att det blir stressigt när man spelar så.
Det kändes mer offensivt än 5–1.
– Vi kallar det spanskt 5–1. Utifrån att det är i sin linda så har det fungerat väldigt bra. Vi har spelartyperna som kan spela den typen av försvarsspel.
HK Aranäs vann komfortabelt med 32–27.
– Vi har ingen press, vi har bara möjligheter nu, säger tränaren.





Klik venligst
Krönika: Allt är INTE gott
KRÖNIKOR 2026-09-26 KL. 13:00
Premium

Krönika: Allt är INTE gott

21-åringens oväntade vändning
SPORT 2026-09-26 KL. 10:30
Premium

21-åringens oväntade vändning

Hade lagt av – nu väntar allsvensk debut

Nu fylls Kungsbacka av konst – här är guldkornen
NYHETER 2026-09-25 KL. 15:00
Premium

Nu fylls Kungsbacka av konst – här är guldkornen

"Vi får väl se om det blir kaos eller om det inte kommer någon"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-09-27 KL. 12:24
Ett första svar från Onsalas damer
Premium | SPORT 2026-09-27 KL. 11:16
Vinnande Lindome siktar mot SSL
Premium | SPORT 2026-09-26 KL. 16:40
"Det är vi som är storasyster nu!"
Premium | NYHETER 2026-09-26 KL. 15:30
Nu är Konstens vecka i full gång

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.