HANDBOLL 2022-12-23 KL. 17:00

Bergquist om framtiden: "Oklart"

Av Christian Johansson

HK Aranäs värvade meriterade Patrick Bols på ett fyraårskontrakt. I klubben finns redan talangerna Malte Johansson och Lukas Ribberström – vad händer med veteranen Daniel Bergquist?
– Ingenting är klart, jag gissar att vi är i hamn i januari med vad det blir, säger ledargestalten.

Bergquist om framtiden:
Daniel Bergquist kontrakt går ut efter den här säsongen. Arkivfoto: Christian Johansson

HANDBOLL. Under måndagskvällen presenterade HK Aranäs nyförvärvet, målvakten, Patrick Bols som skrivit på ett fyraårskontrakt. I A-truppen nu finns Malte Johansson som är inne på sitt första av tre år. Underifrån finns Lukas Ribberström. Daniel Bergquist anslöt till klubben 2013 – efter den här säsongen går hans kontrakt ut. 35-åringen brukar ha för vana att förlänga tidigt. Jerry Hallbäck sa efter att det var klart att Alexander Lindén flyttar kommande säsong att han hoppades att den tidigare lagkaptenen skulle förlänga.
– Det är lite oklart, säger Daniel Bergquist på frågan om vad som händer.

Veteranen visste om att klubben var på väg att värva in en målvakt. Själv är han inte på det klara om det här är hans sista år som målvakt eller inte.
– Det är inte omöjligt att jag blir kvar, men den nya konstellationen kan också bli den nye, Malte och Lukas, säger han.

Tror du värvningen påverkar dig? Jag tänker att varken du eller Patrick Bols har de lägsta lönerna.
– Vi har inte kommit så långt att vi pratat om det ekonomiska. Jag förstår vad du menar och det kan bli en faktor, att det blir för dyrt.

När Daniel Bergquist förlängde sitt kontrakt förra gången med två nya säsonger pratade han om att det kanske var dags att släppa fram de yngre förmågorna. Att det fanns någon att lämna över till. Så har det blivit – Alexander Lindén har stått mestadels under hösten.

Är du besviken över att de värvar in en ersättare?
– Egentligen inte. Jag vet hur det funkar, jag har varit med länge. Alla är olika, jag tycker det är kul när man hittar ett samarbete som funkar mellan målvakterna. Jag behöver inte vara den som står hela tiden.

Är en 35-årig Daniel Bergquist mer prestigelös än en exempelvis 27-årig dito?
– Allt har sin tid. Sedan är det roligast att spela. Men när man varit i föreningen så länge vill man att det ska gå framåt. Vill det sig väl är förhoppningen att vi kan titta uppåt och inte mot kvalplatserna. Då spelar det inte lika stor roll vem som står.

NH erfar: Hit går Nova Hallén
HANDBOLL 2026-03-03 KL. 13:30
Premium

NH erfar: Hit går Nova Hallén

Statsministerns besök i Kungsbacka kritiseras
NYHETER 2026-03-03 KL. 12:45
Premium

Statsministerns besök i Kungsbacka kritiseras

Ministern svarar: "De skulle också må bra av en nypa frisk luft här i västra Sverige"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.