HANDBOLL 2023-12-10 KL. 23:05

Bergendahl tar plats i EM-truppen

Av Christian Johansson

Under söndagen presenterade förbundskaptenen Glenn Solberg mästerskapstruppen till januari. För Oscar Bergendahl innebär det att han får chansen i sitt fjärde stora mästerskap.

Bergendahl tar plats i EM-truppen
Arkivfoto: Christian Johansson

Handboll. I januari väntar EM för det svenska landslaget – de är regerande mästare efter guldet 2022. Det mästerskapet var Oscar Bergendahls breda genombrott. Den kraftfulle linjespelarens försvarsspel hyllades av supportrarna och han var en nyckelpjäs när laget gick hela vägen. I finalen satte han fem av fem lägen.

När Glenn Solberg presterande EM-truppen till 2024 var det knappast någon som föll av stolen när Oscar Bergendahls namn var inkluderat. Den Aranäsfostrade mittsexan har varit given i landslaget och han får sällskap på linjen av Max Darj och Andreas Nilsson som gör mästerskapscomeback.

Det var relativt skrällfri trupp – IK Sävehofs Simon Möller gör mästerskapsdebut men är uttalad trea på målvaktspositionen. På högersex får 29-årige Sebastian Karlsson göra mästerskapsdebut. Han lämnade Sävehof efter förra säsongen för Frankrike och Montpellier.

Landslaget samlas den 2 januari och EM-premiären mot Bosnien & Hercegovina sker den 11 januari. Mästerskapet avgörs i Tyskland där Oscar Bergendahl till vardags lirar i storlaget Magdeburg.



Fakta: Den svenska EM-truppen
Målvakter: Andreas Palicka, Tobias Thulin, Simon Möller
Vänstersex: Hampus Wanne, Lucas Pellas
Mittsex: Oscar Bergendahl, Max Darj, Andreas Nilsson
Högersex: Daniel Pettersson, Sebastian Karlsson
Vänsternio: Jonathan Carlsbogård, Eric Johansson, Karl Wallinius
Mittnio: Felix Claar, Jim Gottfridsson, Jonathan Edvardsson
Högernio: Albin Lagergren, Lukas Sandell


Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus
NYHETER 2026-04-02 KL. 12:15
Premium

Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus

Nytt förslag ska presenteras på tisdag

Öringpremiär i Kungsbacka: ”Bästa vårtecknet”
NYHETER 2026-04-01 KL. 13:30
Premium

Öringpremiär i Kungsbacka: ”Bästa vårtecknet”

Norra Halland hängde med på första kastet för i år

IT-expert tar över som vd på Tjolöholms slott
NYHETER 2026-04-01 KL. 12:42
Premium

IT-expert tar över som vd på Tjolöholms slott

"Jag är 100 procent säker att vi valt rätt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.