HANDBOLL 2022-06-21 KL. 10:00

Atterhäll återvänder till Aranäs

Av Eric Andersson

Tommy Atterhäll lämnade HK Aranäs 2017 efter sju år i klubben och har sedan dess varit huvudtränare i Önnereds HK. Nu återvänder han till Aranäs för att bli assisterande tränare till Jerry Hallbäck.

Atterhäll återvänder till Aranäs
Tommy Atterhäll är ny assisterande tränare i HK Aranäs. Foto: HK Aranäs

HANDBOLL. Som tränare i Önnereds HK lyckades Tommy Atterhäll både ta upp och etablera klubben i handbollsligan. Men runt årskiftet blev det klart att det inte skulle bli någon fortsättning i klubben. Sedan dess har framtiden varit oviss för tränaren som spelade i HK Aranäs 2010–2017.

Fram tills nu. När Aranäs assisterande tränare Jasmin Zuta valde att lämna klubben uppstod en lucka i ledarstaben och därefter har det gått snabbt.

– Jag och Jerry är goda vänner och pratar väldigt ofta. När det dök upp att Jasmin skulle försvinna ställde han frågan om det var intressant och det var det. Sedan ringde han någon dag senare, vi bokade ett möte och på den vägen är det, berättar Tommy Atterhäll.

Vad är det som lockar med att återvända till Aranäs?

– Det är ett intressant lag och jag har väldigt mycket goda minnen från min tid i Aranäs. Sedan har det blivit en liten boost sedan jag var där sist med ny hall och så. Det blir en kul utmaning.

Att vara assisterande tränare till Jerry Hallbäck är inget nytt för Tommy Atterhäll som var Hallbäcks högra hand 2013–2017. Och att det skulle bli ett problem att gå från huvudtränare till assisterande tror han inte.

– Klart det blir lite annorlunda. Samtidigt vet jag att Jerry är väldigt prestigelös och vi pratar handboll fram och tillbaka men det är han som har sista beslutet. Det passar mig ganska bra där jag är i livet just nu att ta en mer stöttande roll.

Tommy Atterhäll har skrivit på ett 1+1-kontrakt med HK Aranäs.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I HANDBOLL

Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 21:00
Aranäsfrustration över alla missar
Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 18:00
Aranästränaren i en oväntad skrud
Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 13:00
Nya avbräck för Rustan Lundbäck
Premium | HANDBOLL 2025-11-05 KL. 18:00
Aranäskaptenen bemöter uppgifterna
Premium | HANDBOLL 2025-10-29 KL. 21:49
TV: Anna Heed om slutsekunddramat
Premium | HANDBOLL 2025-10-27 KL. 10:30
Sparkar tränaren efter fiaskostarten
Premium | HANDBOLL 2025-10-25 KL. 17:39
Aranäs föll på målsnöret

Fler nyheter

MEST LÄSTA HANDBOLL

Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 18:00
Aranästränaren i en oväntad skrud
Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 13:00
Nya avbräck för Rustan Lundbäck
Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 21:00
Aranäsfrustration över alla missar

Fler nyheter

Nu har Kungsbackas historia fått sin rätta plats
NYHETER 2025-11-07 KL. 19:00
Premium

Nu har Kungsbackas historia fått sin rätta plats

Nya fynd, persongalleri och historiska platser på hemsidan

Sparpaket inom psykiatrin – längre väntetider väntas
NYHETER 2025-11-07 KL. 11:45
Premium

Sparpaket inom psykiatrin – längre väntetider väntas

”Stick i stäv med ökade satsningar”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-11-08 KL. 13:00
Krönika: Jag och Valter

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.