HANDBOLL 2022-05-13 KL. 10:00

Aranästalangerna uttagna i landslaget

Av Eric Andersson

Mittsexan Johan Ericsson och målvakten Alexander Lindén har blivit kallade till ett träningsläger med landslaget på Playitas i mitten av juni.

Aranästalangerna uttagna i landslaget
Johan Ericsson och Alexander Lindén har blivit uttagna till landslaget. Foto: Montage

Förbundskapten Glenn Solberg har tagit ut truppen till ett träningsläger med fysinriktning på Playitas 14–21 juni. Av 15 uttagna spelare är två från HK Aranäs – Johan Ericsson och Alexander Lindén.

– Det blir härligt att resa till Playitas igen med så många lovande och duktiga spelare. Vårt fokus är att bygga en bra fysisk grund och tillsammans med Rickard kommer det garanterat att bli en både lärorik och utvecklande vecka för såväl spelare som ledare, säger förbundskapten Solberg till handbollslandslagets hemsida.

TV-klipp och nyheter

Stand up-ikon kommer till Kungsbacka med ny show
2025-12-09 KL. 20:30
Premium

Stand up-ikon kommer till Kungsbacka med ny show

"Det blir åldersdiskriminering, fast motsatt"

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern
NYHETER 2025-12-08 KL. 20:15

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern

"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.