HANDBOLL 2022-03-16 KL. 16:10

Aranäs värvar målvakt från division 1

Av Eric Andersson

HK Aranäs hämtar in målvakten Malte Johansson från HK Drott. Aranäs tränare, Jerry Hallbäck, bekräftar även att Simon Ongeri lämnar klubben efter säsongen.

Aranäs värvar målvakt från division 1
Nya målvakten Malte Johansson tillsammans med Aranäs klubbchef Johan Falk. Foto: HK Aranäs

Under onsdagen presenterade HK Aranäs sin första värvning inför kommande säsong i form av målvakten Malte Johansson. En nytillskott som innebär att nuvarande tredjemålvakten Simon Ongeri lämnar Aranäs efter säsongen.

– I nuläget är Simon snäppet bakom våra två andra målvakter och vi har kommit fram till att han behöver byta miljö för att komma vidare med sin handboll, säger Jerry Hallbäck, tränare i Aranäs.

Malte Johansson hämtas in från division 1-klubben HK Drott och har kritat på ett treårskontrakt med Aranäs. Kontraktet börjar gälla första juni.

– Vi har haft koll på honom i några säsonger och han har en fin utvecklingskurva. Det är en långsiktig lösning och vi ser en stor potential över tid.

Aranäs målvaktsduo Alexander Lindén (2024) och Daniel Bergqvist (2023) har kontrakt med Aranäs över nästa säsong. En målvaktsuppsättning som nu alltså kompletteras med Malte Johansson.

– Han kan absolut vara med och konkurrera. Men nästa säsong är tanken att han ska komma till vår miljö och jobba med sin fysik och målvaktsspecifika saker, säger Hallbäck.

Och sedan ta över när Bergqvists kontrakt går ut?
– Typ så. Även om "Berka" verkar vara en evighetsmaskin kommer han inte hålla på hur länge som helst. Vi måste tänka långsiktigt kring våra målvakter, säger Jerry Hallbäck.


Skidåkarna har intagit golfbanan
NYHETER 2026-01-10 KL. 10:00
Premium

Skidåkarna har intagit golfbanan

Välkänt ansikte tar över pizzerian
NYHETER 2026-01-10 KL. 09:00
Premium

Välkänt ansikte tar över pizzerian

"Vi siktar på succé här"

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten
NYHETER 2026-01-09 KL. 17:30
Premium

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten

Transporten åkte iväg – 80-åringen satt fast i åtta timmar

Anfallaren klar för tvåanklubb
FOTBOLL 2026-01-09 KL. 14:58
Premium

Anfallaren klar för tvåanklubb

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-10 KL. 18:20
Klubbens uppdrag: Hämta 400 granar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.