HANDBOLL 2022-10-22 KL. 16:09

Aranäs tog sig vidare efter jätterysare

Av Eric Andersson

Trots förlust i returmötet mot Lugi HF tog sig HK Aranäs vidare till kvartsfinal. Men det satt till slut väldigt långt inne.

Aranäs tog sig vidare efter jätterysare
HK Aranäs gick vidare trots förlust i returen. Foto: John Skoglund

Det vankades returmöte i åttondelsfinalen av svenska cupen mellan HK Aranäs och Lugi HF. Första mötet slutade 15–22 och HK Aranäs hade alltså en sjumålsledning att försvara. En ledning som utökades med ytterligare två mål när hemmalaget satte två av tre shootouts innan matchen började.

Hemmalaget hade länge händelserna under kontroll i den första halvleken och var ständigt i ledning med ett par bollar. Men mot slutet gick HK Aranäs in i en riktigt dålig period. Lugi gjorde fem raka mål och vände underläge till ledning 13–14 med några minuter kvar. HK Aranäs ryckte dock upp sig och återtog ledningen. 15–14 var ställningen i paus.

Men det skulle verkligen bli match i den andra halvleken. När det återstod två minuter av matchen var ställningen 26–32 och HK Aranäs fick straff. Trots straffmissen lyckades hemmalaget störa bortalagets anfall och kontra in 27–32 genom Ellen Davis. När Maja Wahlgren räddade nästkommande avslut var saken klar. HK Aranäs förlorade visserligen med 27–32 i returmötet men gick ändå vidare till kvartsfinal i svenska cupen.


Stor intervju med veteranen inför hemmapremiären
2025-11-18 KL. 19:15
Premium

Stor intervju med veteranen inför hemmapremiären

• Varför han blev sist kvar • Oron för att sluta • Sjöaremossens betydelse

Leslie-Anne utsatt för våld på jobbet – flera gånger
NYHETER 2025-11-17 KL. 19:45
Premium

Leslie-Anne utsatt för våld på jobbet – flera gånger

Ingen omplacering – ska återgå till samma tjänst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.