HANDBOLL 2021-02-23 KL. 21:43

18-åringen kastades in i hetluften

Han har inte startat en match, men i säsongens viktigaste drabbning fick 18-årige Kevin Johansson chansen från start.

18-åringen kastades in i hetluften
Kevin Johansson blev tvåmålsskytt i segern.



Han hittade tidigt ut till den för dagen suveräna Rasmus Thorbjörnsson med en fin passning. Kevin Johansson fick chansen av Jerry Hallbäck, och tog den.

– Det känns bra, det var kul att få chansen. Det var något nytt jämfört med vad jag är van med, säger Johansson.
Hur var de att få chansen i just en sån här match?
– Det var lite nervöst, men det är det inför alla matcher. Jag njöt av att få spela när matchen betyder så mycket.

Johansson bidrog med två mål framåt och ett gediget arbete matchen igenom när hans lag knep otroligt viktiga poäng i bottenstriden.

– Vi gick in med samma känsla som mot Guif och det kändes som att vi ville vinna lite mer än Helsingborg.
Vad säger den här segern om er som lag?
– Vi är en otroligt stark grupp som tror på det vi gör och vi har en grym moral. Alla backar varandra.
Tror du på en start i nästa match mot Ystad också?
– Det hoppas jag på, nu när det kändes så bra idag.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.