NYHETER 2020-03-25 KL. 12:20

Halverade hyran – får hyllningar från hela världen

När fastighetsägare Michael Brinck och hans fru Lotta bestämde sig för att halvera hyran för hyresgästerna, spreds avin som löpeld långt utanför kommunen.
– Jag är helt chockad, jag får mejl från hela världen. Det var ju inte det som var tanken. Men den styrkan som finns i folket… corona får passa sig! säger Michael Brinck.

Halverade hyran – får hyllningar från hela världen
”Med all respons jag fått förstår man den enorma styrkan som finns i Sveriges folk, den är enorm. Corona får passa sig, den har inte en chans mot den här styrkan” säger Michael Brinck.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



För två år sedan köpte han två hyresfastigheter med tio lägenheter och huvudkontoret ligger i Kungsbacka. Till vardags driver han Eldabutiken i Kungsbacka.

I torsdags förra veckan skulle Michael Brinck ta tag i de försenade hyresavierna, men fastnade i att läsa om nya sparpaket och regeringens förslag på åtgärder för att hjälpa företag.

– Jag blev uppriktigt irriterad, arg för att de missade bollen. Det är ju inte en enda av de här kronorna som träffar Kungsbacka torg, utan det är som vanligt. Vi små får hjälpas åt, säger Michael Brinck.

Fortfarande arg åkte han hem till hustrun Lotta Brinck och frågade vad hon tyckte om att halvera hyran deras hyresgäster, kan man göra så?

– Självklart! Det är vad vi kan göra här och nu, kanske får någon lite mer sinnesro när det finns ett par extra kronor att röra sig med, säger Michael Brinck.



 

Strömmar in mejl och facebookmeddelanden


Men makarna Brinck hade inte räknat med den enorma uppmärksamhet som skulle följa. Medier från hela landet har ringt och Michael har fått mejl från privatpersoner ibland annat Kalifornien, som vill tacka för hans initiativ.

– Hur har de hittat mig? Det var inte det här som var meningen. Inte heller att det skulle bli en moralisk pekpinne, för trots att majoriteten tycker att vi gjort något bra finns det ju folk som ja… inte bara är glada.

Enorm styrka


Hyresfastigheterna ligger i Kållered och där bor ett tvärsnitt av Sveriges befolkning, enligt Brinck. Det är barnfamiljer, pensionärer, egenföretagare, kommunanställda och snickare.

– När jag började renovera har jag succesivt lärt känna hyresgästerna. Man är där och arbetar och man dricker en kopp kaffe med dem. Jag tycker man får försöka hjälpas åt med det man kan, säger han och fortsätter.

– Man läser på Facebook i olika kungsbacka-grupper hur folk hjälps åt och går ut och handlar lokalt. Det är sådant vi kan göra för att stötta varandra. Jag har börjat äta lunch ute tre gånger i veckan för att göra det, så nu måste jag ut på power walk för jag blir så tjock av det!

 

 

TV-klipp och nyheter

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget
2025-11-30 KL. 17:45

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget

"Har verkligen varit nedräkning"

Dags för årets influensa:
2025-12-01 KL. 07:15
Premium

Dags för årets influensa: "Många kommer insjukna"

Risk att toppen kommer runt jul och nyår

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-12-01 KL. 11:24
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.