HANDBOLL 2021-05-12 KL. 21:30

Glädjen bakom målvaktens avsked

Aranäsfostrade Ida Karlsson försvann mellan grundserien och SHE-kvalet. Anledningen var att hon är gravid.
– Det känns jättekul såklart, säger målvakten.

Glädjen bakom målvaktens avsked
Ida Karlsson hoppas finnas på läktaren till hösten.

25-åriga Ida Karlsson tänkte att hon skulle fortsätta grundserien ut. Förhoppningsvis skulle avancemanget vara klart då. Men när det blev ett kval fick hon ta ett svårt beslut – anledningen var att målvakten var gravid. Hon meddelade laget att det var slutspelat för hennes del.

– Några enstaka visste om det innan, resten fick veta det i samlad trupp. Det var inget lätt beslut att ta, det är de matcherna man brinner för, men min och min bebis hälsa var viktigare än handboll, säger målvakten.

 

Som läget är nu är det en paus och inget avslut på karriären.

– Det beror såklart på hur allt går. Jag känner mig inte färdig så jag är säker på att jag kommer att spela igen, sedan får vi se på vilken nivå det blir.

Hur ska du följa HK Aranäs?

– Förutsatt att allt går bra och coronan försvinner så kommer man att hitta mig och bebisen på läktaren, det har jag lovat tjejerna.

Veterinären: Så skyddar du ditt djur under jul
2025-12-24 KL. 08:35

Veterinären: Så skyddar du ditt djur under jul

Julprodukter kan vara farliga för våra fyrbenta vänner

Usel halvlek sänkte Aranäs
HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Premium

Usel halvlek sänkte Aranäs

Har nu tio raka utan seger

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa
NYHETER 2025-12-22 KL. 19:52

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

"Det har varit svårt för mig att känna att jag har gjort tillräckligt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.