Klik venligst
HANDBOLL 2021-05-12 KL. 21:30

Glädjen bakom målvaktens avsked

Aranäsfostrade Ida Karlsson försvann mellan grundserien och SHE-kvalet. Anledningen var att hon är gravid.
– Det känns jättekul såklart, säger målvakten.

Glädjen bakom målvaktens avsked
Ida Karlsson hoppas finnas på läktaren till hösten.

25-åriga Ida Karlsson tänkte att hon skulle fortsätta grundserien ut. Förhoppningsvis skulle avancemanget vara klart då. Men när det blev ett kval fick hon ta ett svårt beslut – anledningen var att målvakten var gravid. Hon meddelade laget att det var slutspelat för hennes del.

– Några enstaka visste om det innan, resten fick veta det i samlad trupp. Det var inget lätt beslut att ta, det är de matcherna man brinner för, men min och min bebis hälsa var viktigare än handboll, säger målvakten.

 

Som läget är nu är det en paus och inget avslut på karriären.

– Det beror såklart på hur allt går. Jag känner mig inte färdig så jag är säker på att jag kommer att spela igen, sedan får vi se på vilken nivå det blir.

Hur ska du följa HK Aranäs?

– Förutsatt att allt går bra och coronan försvinner så kommer man att hitta mig och bebisen på läktaren, det har jag lovat tjejerna.

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Anna-Karin tar över när krisen är som störst
2026-04-23 KL. 20:00
Premium

Anna-Karin tar över när krisen är som störst

Konkursförvaltaren: Många undrar vad som ska hända nu

Bygga violin ett strängt jobb för 85-årige Carl-Erik
2026-04-23 KL. 19:00
Premium

Bygga violin ett strängt jobb för 85-årige Carl-Erik

Har skänkt tre instrument till Kulturskolan

Jubilerande 90-åring bakom kampen för Träffpunkten
NYHETER 2026-04-22 KL. 20:00
Premium

Jubilerande 90-åring bakom kampen för Träffpunkten

Inger Edensvärd låter inte sorg och motgångar stoppa henne

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.