En av de som hade anmält sig till sportlovets skejtskola var Amanda Jensen som fick lära sig hur hon skulle stå och balansera på brädan. Foto: Caroline Holmgren.
Sportlovet lider mot sitt slut. Men veckan har bjudit på många aktiviteter. Teatersminkning, bågskytte, skejtskola och öppet hus på brandstationen för att nämna några.
Under sportlovet hade skejthallen öppet för alla som vanligt. Men det fanns även möjlighet för barn mellan sju och 13 år att anmäla sig till skejtskolan. Och redan innan lovet hade den snabbt blivit fullbokad.
r />
En del av barnen på skejtskolan i Kobacka hade aldrig stått på en bräda tidigare, andra fick vässat sina kunskaper i rampen. Bröderna Elias och Erik Ringblom fick lite tips och hjälp med att snurra runt med brädan, från tränaren Rickard Andersson. Foto: Caroline Holmgren.
Brandstationen i Kungsbacka bjöd in barn till öppethus. Barnen fick låtsaskörad olika utryckningsfordon och klättra på den gamla brandbilen.
r />
Kompisarna Ludde Brorsson, 7 år, och Daisy Hällström, 8 år, provat den gamla lastbilen.
– Jag har klättrat på brandbilen och låsatskört brandbil och polisbil. Det har varit roligt, säger Ludde Brorson.
Foto: Julia Sandstén Vikberg
Djur, fantasifigurer, monster, sår och rynkor – under två dagar på sportlovet kunde den som prova på att lära sig lite om teatersmink.
r /> En av aktiviteten på sportlovet var en kurs i teatersmink. Här blir kursdeltagaren Hilda omsorgsfullt sminkad av kompisen Filippa. Foto:Daniel Blomqvist.
I en källarlokal i Gullregnsskolan i Kungsbacka flög pilarna tätt mot måltavlorna när Kungsbacka Bågskytteklubb hade prova-på-dagar. Såväl tjejer som killar kom för att prova bågskytte, och många träffade tavlorna med imponerande säkerhet.
p>
Håkan Andersson, ordförande i klubben, visar unga talangen Emma hur en bågsträng ska spännas. Foto: Daniel Blomqvist.
Vattenfall vill samarbeta med Kungsbacka
Mannen döms även för vapenbrott och förolämpning
Vanligaste cancerformen – vill ha screening och forskningspengar
”Aldrig ångrat att jag började köra buss”
Mer pedagogiskt innehåll och nya öppettider planeras
Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.






