NYHETER 2020-07-28 KL. 11:00

Full aktivitet på Rigortorpet

Under våren och sommaren har fler sökt sig till Rigortorpet. Och i helgen sattes en ny spårtavla upp som ska koppla samman det gamla med det nya.

– Vi har velat ha personliga namn på lederna, säger styrelsemedlemmen Peter van den Brink.

Full aktivitet på Rigortorpet
Den nya spårtavlan på Rigortorpet visar namnen på slingorna som har döpts efter personer som har en koppling till föreningen – "Vi vill få ihop det gamla Rigor med det nya Rigor", säger styrelsemedlemmen Peter van den Brink.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



ORIENTERING. Coronapandemin har för de flesta inneburit en negativ utveckling. På Rigortorpet har det istället gått åt andra hållet. Fler letar sig ut i orienteringsspåren, vandringslederna och cykelslingorna.

– Aktiviteterna har ökat otroligt mycket. Det är folk där hela dagarna, oavsett veckodag. De cyklar, springer, vandrar och plockar svamp, säger styrelsemedlemmen Peter van den Brink som även berättar att de sett denna uppgång under den senaste femårsperioden.

Samtidigt berättar han att området varit nergånget och därför sjösattes ett arbete för två år sedan med att bland annat märka upp stigarna – och i helgen gjordes just detta samtidigt som det installerades en ny spårtavla.

– Det har funnits en massa stigar som man inte hittat på. Och då har man dragit sig lite för att åka upp. Men nu har vi sett en stor skillnad nu under coronaperioden. För nu har aktiviteten ökat väldigt mycket. Bara nu i helgen vet jag inte hur många bilar som var där uppe, säger van den Brink.

Han fortsätter:

– Vi är på väg till att få det till ett riktigt fint vandringsområde. Det som egentligen har tagit längst tid har varit att namnge alla leder då vi velat ha personliga namn på dem istället för att det till exempel ska stå tio kilometersslingan. Då har vi bollat länge kring vilka personer det ska vara och vad de haft för funktion, säger van den Brink.

Personlig prägel


Tiokilometersslingan har döpts till Alf-milen efter Alf Lundgren och Alf Olsson. Vad deras betydelse för IF Rigor varit genom åren kommer man så småningom kunna läsa om på slingan.

– Föreningen är gammal och tanken har varit att få ihop det gamla Rigor med det nya Rigor. Det blir ett historiskt perspektiv som visar att vi har funnits länge. Sedan kommer det finnas en beskrivning på varje person som är namngiven på spåren, säger van den Brink.

Hur vidareutvecklar ni Rigortorpet till nästa nivå?

– Skidåkningen kan vi inte göra så mycket åt, där är vi väldigt väderberoende. Men vad gäller orienteringen, cyklingen och även traillöpningen är tre aktiviteter som vi bara har sett början på. Och det ligger i planen att det ska byggas upp ett ordentligt cykelområde med bra tekniska utmaningar till exempel. Så vi har inte nått vägs ände vad gäller verksamheten på Rigortorpet, säger van den Brink.

Läs fler sportnyheter här.

Bandet släpper nytt – egen version av Horgalåten
2025-11-28 KL. 18:45
Premium

Bandet släpper nytt – egen version av Horgalåten

Då släpper Lars Karlsson Band nya singeln och exklusiv musikvideo

Så slutade det efter att Patrik gifte sig i tv-programmet
KULTUR & NÖJE 2025-11-27 KL. 21:15
Premium

Så slutade det efter att Patrik gifte sig i tv-programmet

"Tycker de fångat våran resa ganska bra"

Många nya boenden krävs för att lösa ny kärnkraft
NYHETER 2025-11-27 KL. 19:00
Premium

Många nya boenden krävs för att lösa ny kärnkraft

Vattenfall vill samarbeta med Kungsbacka

Tränaren: ”Det är ett självmordsuppdrag”
BANDY 2025-11-27 KL. 13:30
Premium

Tränaren: ”Det är ett självmordsuppdrag”

Dokument: I huvudet på hörnrusaren

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.