FOTBOLL 2022-04-23 KL. 16:30

Victor Martinsson dubbel målskytt mot Böljan

Av John Skoglund

Kungsbacka IF besegrade IF Böljan från Falkenberg med 2–0 vid Kungsbacka sportcenter. Trots en utvisning i första halvlek lyckades hemmalaget manövrera bort motståndarnas försök effektivt.

Victor Martinsson dubbel målskytt mot Böljan
Victor Martinsson har avgjort matchen med att tunnla Böljans målvakt. Foto: John Skoglund

Böljan som ses som ett av lagen som ska slåss i tabelltoppen hade stora problem att finna några nycklar till Kungsbackas försvarsspel som sen styrde händelseutvecklingen med snabba omställningar.
– Vi gör en kämpainsats idag, är hungriga och sätter vårt höga presspel precis som vi vill, säger tränare Fredrik Johansson.
Just den höga pressen gav frukt direkt i matchen när Nils Mattsson snappade upp ett tillbakaspel av Böljan och levererade bollen till Victor Martinsson som gjorde mål.

Alex Näsholm blev inte så glad när han drog på sig sitt andra gula kort i matchen och det röda kortet var ett faktum.
Lagen kom ut till andra halvlek och alla förväntade sig ett offensivt och aggressivt Böljan, men i stället var det Kungsbacka med alla sina unga lovade spelare som struntade i att de var en man mindre på planen.

I matchminut 51 kommer 17-åriga Victor Martinsson in från vänster i straffområdet, har en smal korridor mellan motståndarna och möter en målvakt i rörelse, men med en perfekt tunnel på målvakten så lägger Martinsson in det avgörande målet. Kungsbacka IF har gjort tre mål under seriens två första matcher och alla tre är gjorda av Victor Martinsson.
– Han har väldigt många bra egenskaper, han är en maskin i stort sett, berättar Fredrik Johansson.
Han som även spelar hockey i Hanhals och även där har en lovande framtid, är målfarlig med bollen och stark i kroppen med ett snärtigt klipp i steget.
– Det kan se lugnt ut, men sen plötsligt tar han sig förbi och hans starka kropp gör det svårt utan att de behöver göra något ojuste, säger Fredrik Johansson.


Victor Martinsson med bollen klistrad vid foten. Foto: John Skoglund


Böljan får inte till något i slutskedet av matchen trots en man mer i hela andra halvlek.
– Marcus Josefsson är exemplarisk idag, leder hela laget med sitt kroppsspråk och är riktigt bra, sen fyller han år idag - 31 tror jag, avslutar en glad Fredrik Johansson




Matchfakta: Division 4 Halland Kungsbacka IF – IF Böljan 2–0 (1–0) 1-0 (1) Victor Martinsson 2-0 (51) Victor Martinsson

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.