FOTBOLL 2022-04-15 KL. 17:09

Tölö och Torslanda delade på poängen

Av Eric Andersson

Det var en match med två ansikten där Tölö hade kontrollen i första halvlek och Torslanda i andra. Lagen gjorde ett mål vardera och delade på poängen.

Tölö och Torslanda delade på poängen
Oscar Samuelsson gjorde Tölös mål. Arkivfoto: Eric Andersson

Tölö inledde matchen starkt och det var också bortalaget som gjorde matchens första mål efter en omställning där Chadly Maduka tog sig runt på kanten och hittade Oscar Samuelsson i boxen som satte bollen i mål. En stund senare var det Torslandas tur att göra mål på omställning när 1–1-målet kom efter 34 minuter vilket också blev halvtidsresultatet.

– Vi har bra kontroll i den första halvleken och kanske kunde gjort något mer mål där, säger Arian Faily, tränare i Tölö.

Till den andra halvleken svängde initiativet över till Torslandas fördel och Tölömålvakten Johan Björndahl fick göra ett par svettiga räddningar för att behålla likaläget. Den andra halvleken förblev mållös och matchen slutade 1–1 och Tölö inkasserade sin fjärde poäng på tre matcher.

– Vi har fått en bra start, både poängmässigt och spelmässigt. I dagens match har vi och Torslanda varsin halvlek.

Vad är det som gör att ni inte har samma kontroll i andra halvlek?
– Jag tycker vi blir lite långa och kommer inte åt dem i presspelet på samma sätt i andra. Det är små detaljer som gör skillnad på den här nivån och Torslanda är ett spelskickligt lag, säger Faily.

Är du nöjd med insatsen?
– Jag är nöjd med första halvlek och att vi tar en poäng i en tuff bortamatch. Sedan finns det mer att önska av andra halvlek, säger Arian Faily.


Matchfakta: Division 2
Torslanda–Tölö IF 1 – 1 (1–1)
0–1 (16) Oscar Samuelsson, 1–1 (34)

TV-klipp och nyheter

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken
2026-11-05 KL. 19:00
Premium

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken

20-åringen tillbaka på isen efter mardrömsskadan

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år
NYHETER 2026-11-04 KL. 21:00

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år

• ”Jag trodde vi hade kommit längre” • Har drivit uppmärksammad politikerskola i 20 år • Barnbarnets kommentar fick henne att trappa ner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-11-05 KL. 13:45
Nu kommer julbelysningen upp
Premium | NYHETER 2026-11-05 KL. 11:40
Förseningen kostar kommunen miljoner

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.