Seger i seriepremiären
Av Carl Schöndell
Det blev till slut en seger för HK Aranäs som hade tagit bussen till nykomlingen i Örebro.
– Det var lite premiärnerver helt klart, säger tränaren Rustan Lundbäck.
Fick jubla. HK Aranäs vann seriepremiären borta mot IFK Örebro. Arkivfoto: Carl Schöndell
Handboll Damallsvenskan: IFK Örebro – HK Aranäs 24 – 26Väntan är äntligen över för HK Aranäs som har klarat av första hindret i jakten på en SHE-plats. IFK Örebro stod för motståndet och det var en nykomling som imponerade på tränaren Rustan Lundbäck.
– De gör det bra och jag tror inte att dem kommer vara något bottengäng, säger han.
Aranäs tog i och för sig tidigt ledningen i matchen men motståndarna stod emot bra. Man hade samtidigt fortsatta skadebekymmer på nyckelspelare som Anna Heed.
– Hon kan ju fortfarande inte skjuta, säger Rustan Lundbäck som berättar att hon haft problem sen i våras.
Men det var istället ett annat stjärnskott som levererade i form av Nova Hallén.
– Hon har varit sjuk några veckor men kommer in och gör ett jättefint arbete, säger Lundbäck.
Siffrorna skrevs till slut till 26–24 i Aranäs favör och mittnian stod för sex av målen. Men trots det så var det inte de gladaste minerna som Lundbäck vittnade om i spelarbussen på vägen hem.
– De är lite missnöjda tjejerna. Vi missade många fria lägen, säger han.
De missade chanserna gjorde att hemmalaget knappade in och till och med gick om Kungsbackalaget när det var fem minuter kvar. Men på tränarbänken var man aldrig oroliga.
– Vi behövde inte ändra något eller så utan det var bara att sätta chanserna när de fick dem. Tjejerna ska ha beröm för att de lyckas vända på det även när vi hamnar i underläge, säger Lundbäck.
Och trots att man inför matchen var storfavoriter och mötte en nykomling i form av Örebro så är det en nöjd tränare som går in i första uppehållet i och med att det kommer spelas USM.
– Det är lite läskigt att börja borta mot nykomlingar och det här är en sån match som bara ska avverkas. Det är gott att gå up uppehåll med en seger, det ger oss mer tid för våra spelare att läka och jag hoppas vi kan ta med oss något positivt med att vi vänder matchen såpass sent, säger Lundbäck.
Matchfakta Damallsvenskan:
IFK Örebro – HK Aranäs 24–26 (10–12)
Målskyttar Aranäs: Nova Hallén 6, Tilda Palm 4, Johanna Zaman 3, Ellen Davis 3, Alicia Nilsson 3, Louise Rundcrantz 3, Nicolina Fredriksson, Tova Österwall, Tilda Kjörling, Lovis Jansson