Rybrink flyttar till systerns klubb
Av Oliver Marshall
Klara Rybrink från Onsala har precis varit med och lyft upp hennes Kalmar till allsvenskan. Men nu är et klart att hon lämnar klubben. Ny adress blir Kristanstad DFF, där systern Josefine Rybrink redan finns.
Klara Rybrink flyttar till topplaget Kristianstad DFF. Foto: Arkivfoto Christian Johansson
Hallå där...
...Klara Rybrink, från Onsala, som nyligen skrev på för allsvenska Kristianstad DFF.
Grattis till flytten.– Tack så mycket!
Hur känns det?– Det känns jätteroligt och jättespännande. Det har varit ett helt fantastiskt avslut med Kalmar och jag har velat fokusera på allt med dem. Vi har firat det vi åstadkommit nu (uppflyttade till allsvenskan) och jag är redo för något nytt.
Var det aldrig aktuellt att stanna i Kalmar?– Jo, jag har varit öppen under hösten. Jag har fokuserat på vårat mål i Kalmar och har sagt att jag inte kommer kunna ta ett beslut innan allt är färdigt. När Kristianstad visade intresse kändes det som väldigt spännande och rolig utmaning.
Det är ett ganska stort steg, är du redo?– Det tycker jag. Jag känner mig redo och jag hoppas och tror att jag kommer utvecklas mycket Kristianstad.
Vad har du fått för bild av klubben?– Jag har fått en jättebra bild av dem och deras engagemang. Jag fick till och med chansen att skriva på innan säsongen var över, så det visade att de verkligen var intresserade av mig.
I klubben finns redan din syster (Josefine Rybrink). Hur vore det att få spela med henne?– Det är jätteroligt. Vi har redan lite erfarenhet av det sedan tidigare, men det finns inget roligare än att spela med min syster.
Har hon sålt in Kristianstad som stad till dig?– Det har hon! Men jag har varit nere innan och hälsat på henne så jag hade lite koll redan.