FOTBOLL 2021-12-14 KL. 21:00

Rolfö nominerad till årets forward

Av Eric Andersson

Den 27 december är det dags för Fotbollsåret där de fotbollsspelare som varit bäst under det gångna året prisas. Bland nomineringarna finns Fridolina Rolfö.

Rolfö nominerad till årets forward
Landslagsstjärnan från Kungsbacka är nominerad till årets forward. Arkivfoto: Christian Johansson

Förra året ersatte Fotbollsåret den inställda Fotbollsgalan på grund av coronapandemin och så blir det även i år. Under årsresumén ska årets målvakt, back, mittfältare, forward och futsalspelare på både dam- och herrsidan prisas. Även de åtråvärda priserna Guldbollen och Diamantbollen kommer delas ut på galan.

Fridolina Rolfö, landslagsstjärnan från Kungsbacka, är nominerad till årets forward tillsammans med Stina Blackstenius och Lina Hurtig. Rolfö som har gjort ett starkt fotbollsår med övertygande insatser i Wolfsburg, Barcelona och landslaget.


Polisen ökar sin satsning mot prostitution
NYHETER 2026-04-13 KL. 19:30
Premium

Polisen ökar sin satsning mot prostitution

Hårdare granskning väntar av viss verksamhet

Drygt tusen anmälningar efter stormen Dave
NYHETER 2026-04-13 KL. 11:30

Drygt tusen anmälningar efter stormen Dave

Totalt 20 miljoner kronor i beräknade skador

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-04-13 KL. 10:22
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.