FOTBOLL 2022-11-09 KL. 18:34

Nyförvärvet: "Ska ge energi och erfarenhet"

Av Christian Johansson

Lucas Isacksson har lirat i grönsvart tidigare. Nu är det dags igen – innermittfältaren är Tölö IF:s första värvning.

Nyförvärvet:
Lucas Isacksson, här i Assyriskatröjan, som försöker stoppa David Berntsson är klar för Tölö IF. Foto: Eric Andersson

I fyra säsonger har Lucas Isacksson tillhört Göteborgsklubben Assyriska BK. Nu byter han miljö och är klar för Tölö IF. Det är inga nya färger för den energiske innermittfältaren – i 16 år spelade han i Gais.
– Jag kommer tillbaka till de grönsvarta färgerna.
I Gais tränades han bland annat ett tag av nye Tölötränaren L-G Carlstrand.
– Jag hade ett möte med Tölö där det kändes rätt och intressant. Det gick snabbt att besluta att det var en resa jag ville haka på, säger han.
Trots sina 23 år så har han redan startat 46 matcher i tvåan.
– Jag är löpstark och en lagspelare som ska ge energi och erfarenhet trots min ringa ålder.
Vad förväntar du dig?
– Att gruppen och jag ska ta kliv tillsammans.


TV-klipp och nyheter

Gunnar Strömmer:
2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.