FOTBOLL 2023-07-30 KL. 12:00

Mycket viktig seger för Tölö

Av John Skoglund

Streckmatchen mot Hittarps IK blev en klang och jubelföreställning direkt efter sommarledigheten. På tretton matcher i serien hade Tölö gjort tio mål, nu kom fem mål på nittio minuter. Löpträning kan vara receptet bakom den goda starten på höstsäsongen.

Mycket viktig seger för Tölö
Tölö var effektiva och sylvassa i straffområdet mot Hittarp. Foto: John Skoglund

Fotboll: Division 2 Tölö IF – Hittarps IK 5 – 0

När Lukas Johansson gör 3–0 med kvarten kvar så avgörs tillställningen på Hamravallen. Att Johansson och Fabian Björklund gör ytterligare mål och fastställer segern till 5–0 är förstås bra för lagets målsjälvförtroende.

Lars-Gunnar Carlstrand vill inte att laget ska ändra sitt spel i slutskedet när andra röster säger att backa hem för att säkra målnollan för den egna målvakten. Samtidigt hyllar han sin högerback Linus Fogelblad med orden – han är strålande bra idag.

– Det var kul att höra, det kändes bra. Första matchen efter uppehållet och då är det skönt att vinna – men min egen prestation, jag vet inte men det är skönt att springa lite, säger Linus Fogelblad.

Din prestation i matchen hyllas, vad är du bra på?

– Jag försöker jobba på och springa mycket, det är det jag är bra på. Det kändes som att jag gjorde det idag. I år känner jag att jag har fått en bättre passningsfot och lyft mig i positionsspelet.

Seger med 5–0, är det en sådan stor skillnad mellan lagen?

– Nej senast så förlorade vi med 4–0 borta mot Hittarp så jag vet inte, men det känns som att vi är resoluta framför mål idag och det är skönt att göra mål när vi inte har gjort det innan under säsongen – känns skönt att börja höstsäsongen så här.

Vad har ni tränat under sommaren?

– Vi har löptränat mer så det känns som att vi orkar mer och det gav utdelning idag. Sedan har vi bara tränat på och trott på vår grej och till slut så kommer det ju, avslutar Linus Fogelbland innan han springer in till omklädningsrummet för att vara med i segersången.

Förutom trendbrottet med många mål så skedde ytterligare ett under lördagseftermiddagen. Tölö IF har haft svårt att plocka poäng mot lagen i bottenskiktet av tabellen och tagit sina poäng mot bättre motstånd. Endast två oavgjorda mot de fyra bottenlagen i tabellen har varit resultatet fram till helgens seger.

Nu väntar några dagars träning (ännu mer löpträning?) och laddning inför lokalderbyt på fredag mot Onsala BK på Rydet.






Matchfakta: Division 2 Tölö IF – Hittarps IK 5 – 0 (1 – 0) Målskyttar, 1–0 Hugo Ahlberg (2), 2–0 Melwin Dahlin (57), 3–0 Lukas Johansson (76), 4–0 Lukas Johansson (82), 5–0 Fabian Björklund (90+2)


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I FOTBOLL

Premium | FOTBOLL 2025-12-19 KL. 15:17
Tobias Hysén lämnar City
Premium | FOTBOLL 2025-12-17 KL. 09:50
OBK-profilen klar för seriekonkurrent
Premium | FOTBOLL 2025-12-13 KL. 12:04
Profilen lämnar och byter bana

Fler nyheter

MEST LÄSTA FOTBOLL

Premium | FOTBOLL 2025-12-19 KL. 15:17
Tobias Hysén lämnar City

Fler nyheter

Tobias Hysén lämnar City
FOTBOLL 2025-12-19 KL. 15:17
Premium

Tobias Hysén lämnar City

Emelie ska besegra cancern – för fjärde gången
NYHETER 2025-12-18 KL. 20:00
Premium

Emelie ska besegra cancern – för fjärde gången

Men ovanliga sjukdomen skapar oro och ångest

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.