Lugnare transfermarknad - enbart positivt tycker tränaren
Av Anton Lorentzson
Inför förra säsongen var spelaromsättningen i Lindome stor. 14 spelare in och tretton ut ur truppen. Årets transfermarknad har varit lugnare och stommen från förra året är intakt. Något som bådar gott enligt tränare Adam Ekblad.
– Att kunna jobba med samma spelare under en längre period, med tanke på hur vår spelstil ser ut, är viktigt, säger han dryga veckan innan seriepremiär.
Adam Ekblad och hans Lindome fokuserar på långsiktig utveckling. Foto: Eric Andersson
När säsongen 2021 drog igång tappade Lindome sin tränarduo Dane Ivarsson och Johan Mattson. Dessutom försvann nästan hela startelvan. Många nya spelare kom in och säsongen blev en kamp om att hålla sig kvar i ettan. Det var först i den sista omgången som det stod klart att laget klarat sig kvar i Ettan södra. Nu har huvudtränare Adam Ekblad jobbat med truppen i drygt ett år - och känslan är god inför säsongspremiären.
– Förra året var speciellt. Nya tränare och endast två spelare från föregående års startelva som blev kvar. I år känns det lugnare och vi har kunnat behålla vår stomme vilket är bra både gruppmässigt och spelidémässigt. Vi har kunnat jobba på vår spelstil tillsammans i ett år. Grundjobbet är lagt och förhoppningsvis kan vi visa att vi är bättre än förra säsongen, säger Adam Ekblad.
Han menar att laget är på en mycket bättre plats nu än vid samma tid förra året. Både prestationsmässigt och resultatmässigt.
– Vi har mött hyfsat bra motstånd och gjort bra insatser. Nu på slutet har vi också vunnit ett par matcher i rad, så känslan är bra. Men det finns såklart en hel del som vi vill bli bättre på. Vi är inte färdiga.
Vad är det ni behöver förbättra, mer specifikt? – Vi vill bli bättre på att omvandla vårt stora bollinnehav till målchanser. Vi behöver bli lite lurigare i den offensiva delen. Defensivt sett så vill vi bli lite mer aggressiva och vinna boll högre upp i banan.
För att Lindome ska gå bättre än förra säsongen är receptet enkelt, enligt tränare Ekblad. Att hålla sig trogen lagets spelidé och utveckla den med tiden.
– Vi har goda förutsättningar att göra det i år. Det tar ett tag att komma in i vårt spelsystem, men jag tycker att vi har gjort det bra. Nu har vi chansen att skörda frukterna under år två om man säger så.
Lagets och Adam Ekblads målsättning är att sluta högre upp i tabellen än förra året (tolfte plats). Tränaren vill också se en stadig utvecklingskurva inom laget och menar att den långsiktiga utveckligen är av högsta vikt. Förra året hade en "quick fix", som Ekblad uttrycker det, kanske resulterat i en bättre tabellplacering. Men det är inte Lindomes mentalitet.
– Vi fokuserar väldigt mycket på långsiktig utveckling. Andra klubbar är mer kortsiktigt resultatinriktade. Vi tror på vårt sätt och är övertygade om att vi kommer ta fler poäng under en längre period när vi jobbar som vi jobbar. Det långa loppet är viktigare för oss och förhoppningsvis kan vi se en förbättring redan i år. Annars kommer det framöver, det är jag övertygad om, säger Adam Ekblad.
Läs mer om Lindome Gif
HÄR.
Fakta: Lindome GIF
Nyförvärv: Richard Cindric (FC Trollhättan), Tobias Almerskär (Västra Frölunda), Isac Spanedal (Qviding FIF), Emil Karlsson och Theodor Johansson (uppflyttade juniorer)
Spelarförluster: Hampus Furublad (Västra Frölunda), Johan Lassagård (Tvååkers IF), Erik Zetterberg (Lunds BK), Gustav Hedlund (Landvetter IS), Kevin Fransson (Sävedalens IF), Joel Bokesten, Alexander Nilsson och Filip Liljenberg (utlånade till Kållered SK, men kan spela för Lindome), Filip Björklund och Otto Petersson (Slutat)
Tränare: Adam Ekblad
Målsättning: Högre placering än förra säsongen
Seriepremiär: 2 april mot Ljungskile SK på Lindevi IP