Klik venligst
FOTBOLL 2022-10-27 KL. 08:53

Klara för uppflyttning med minimal marginal

Av Christian Johansson

Klara för uppflyttning med minimal marginal
Frillesås FF är klara för femman 2023. Foto: Frillesås FF

Frillesås FF stormade inte enkelt upp till femman. Det handlade om att ha decimaler på sin sida.
Fotboll. Frillesås FF slutade tvåa i serien. Sedan handlade det om vad som hände i serierna ovanför. När alla kval var avklarade stod det klart att de två bästa tvåorna från de tre hallandssexorna fick ta klivet upp. Frillesås FF hade ett poängsnitt på 2,14 per match. Anderstorp i den mellersta hallandssexan hade ett poängsnitt på 2,11.
– Helst hade vi velat ta serien rakt upp och ner. Men det var vi lite för orutinerade för. Men det är jättetrevligt att gå upp, säger tränaren Peter Ahlqvist.

Han menar att det var viktigt för att behålla stora delar av den unga truppen. Farhågan fanns annars att andra klubbar skulle kunna locka över FFF-spelare.
– Vi har en stomme med 02-, 03- och 04-or. Nu vill nog fler grabbar stanna och köra på.
Frillesås FF trodde att de säkrat avancemanget men vågade inte ta ut något. det var först under måndagen som Hallands FF bekräftade uppflyttningen. Nu väntar nya derbyn där ett kittlar lite extra.
– Det är Löftadalen man vill slå, säger Peter Ahlqvist.


Klik venligst
”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”
POLITIK 2026-08-22 KL. 10:00
Premium

”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret
FOTBOLL 2026-08-21 KL. 17:00
Premium

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret

✔ Spelartappen ✔ Unga truppen ✔ Derbytankarna

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-23 KL. 12:00
59 bilder från den nya cupsuccén

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.