Gothia- och Partille cup ställs in
Gothia Cup, världens största ungdomsturnering för fotboll, och Partille cup, världens största handbollsturnering på ungdomssidan ställs in för andra året i följd.
Gothia Cup 2021 ställs in till följd av coronapandemin.
Idrottsfesterna uteblir i år igen, till följd av coronapandemin. Turneringarna ställs in, och tar istället sikte på 2022. Gothia cups generalsekreterare, Dennis Andersson kommenterar beslutet i ett
pressmeddelande.
– Det känns nästan overkligt att tvingas fatta det här beslutet för andra året i rad. Vi har gjort allt vi kan för att ge våra ungdomar en vecka full av glädje och fotboll i sommar men våra deltagares och funktionärers trygghet är vår högsta prioritet. Med de råd vi får från smittskyddsexpertisen, måste vi fatta det här beslutet nu, med sorg i våra hjärtan, säger Dennis Andersson i pressmeddelandet.
Tidigare i NH:
Coronaläget i Halland
April 2020: Gothia Cup ställs in