Klik venligst
FOTBOLL 2025-02-22 KL. 12:54

Fridolina Rolfös drömträff sänkte Danmark

Av Christian Johansson

Fridolina Rolfö lät sin vänsterfot tala – då tystade hemmapubliken. Drömträffen blev matchavgörande borta mot Danmark i Nations League.

Fridolina Rolfös drömträff sänkte Danmark
Arkivfoto: Eric Andersson

Linda Sembrant gav Sverige en smakstart i premiären av Nations League borta mot Danmark. Men när hemmalaget fick chansen från elva meter så var det utjämnat. 1–1 stod sig till det att Fridolina Rolfö la upp bollen för sin vänsterfot till väster i straffområdet. Sedan skickade 31-åringen in en projektil i bortre krysset och avgjorde mötet.

– Det var en längre boll som kom upp mot Stina (Blackstenius )och Stina är superstark, får fast bollen och skarvar den till mig. Jag kan ta med den och skjuta i bortre. Jätteskönt såklart, framför allt när det blir ett viktigt mål, det betyder alltid mer, säger matchvinnaren till Fotbollskanalen.

Josefine Rybrink som sent kallades in blev kvar på bänken hela matchen.



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Stor enkät inför Aranäs nystart i allsvenskan
2026-09-28 KL. 19:45
Premium

Stor enkät inför Aranäs nystart i allsvenskan

Zanotti: "Zanotti är inte som alla andra"

Så har öppna förskolan förändrats på 50 år: ”Papporna har blivit fler”
2026-09-28 KL. 18:15
Premium

Så har öppna förskolan förändrats på 50 år: ”Papporna har blivit fler”

Pionjären berättar om starten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

20 år av ostrontävlingar – nu jagar Johan VM-guld

20 år av ostrontävlingar – nu jagar Johan VM-guld

Johan Malm började tävla i att öppna ostron för 20 år sedan. Sedan dess har Gottskärsbon hunnit tävla världen över och i år har segrarna avlöst varandra. På lördag väntar VM i Galway.