Fridolina Rolfö lät sin vänsterfot tala – då tystade hemmapubliken. Drömträffen blev matchavgörande borta mot Danmark i Nations League.
Linda Sembrant gav Sverige en smakstart i premiären av Nations League borta mot Danmark. Men när hemmalaget fick chansen från elva meter så var det utjämnat. 1–1 stod sig till det att Fridolina Rolfö la upp bollen för sin vänsterfot till väster i straffområdet. Sedan skickade 31-åringen in en projektil i bortre krysset och avgjorde mötet.
– Det var en längre boll som kom upp mot Stina (Blackstenius )och Stina är superstark, får fast bollen och skarvar den till mig. Jag kan ta med den och skjuta i bortre. Jätteskönt såklart, framför allt när det blir ett viktigt mål, det betyder alltid mer, säger matchvinnaren till Fotbollskanalen.
Josefine Rybrink som sent kallades in blev kvar på bänken hela matchen.
Boendet återinvigdes under måndagen: ”Enormt stor glädje”
Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.


