FOTBOLL 2022-09-06 KL. 09:19

Förklaringen bakom mållyftet

Av Christian Johansson


Det var en blek Robert Lipovac i våras. Det är en annan Lindomestriker nu – för fjärde matchen i rad hittade han nätet och räddade poängen i slutminuterna.
– Det går på automatik nu istället för att jag tänker när chansen kommer, säger han.

Förklaringen bakom mållyftet
Robert Lipovac visar en höstform. Arkivfoto: Carl Schöndell

I 86:e matchminuten trodde hemmalaget Vänersborg att det var avgjort. Bollen i nät efter ett vänsterinlägg en flaggan var uppe – offside. Lindome Gif hade i jakten på en kvittering plockat in en extra anfallare. Lindome Gif vände på spelet – Alexander Nilsson lyfte in ett vänsterinlägg och där möte Robert Lipovac med en vänstern.
– Jag känner att jag är i ett stim, allt går min väg, säger han.
Volleyn satt otagbart – istället för 2–0 så var det 1–1 bara 35 sekunder efter att hemmaspelarna hade jublat. Robert Lipovac gjorde mål i fjärde matchen i rad och efter uppehållet har han hittat rätt sju gånger. På vårsäsongen lyckades han bara skapa nätrassel en enda gång.
– Våren var knackig. Inte jag eller laget fick mycket att stämma, nu är det en nytändning. Jag rör mig bättre och har ett bättre självförtroende.
Poängen delades på Vänersvallen.
– Med tanke på att vi låg under nästan hela matchen så får vi vara okej med poängen.

Viktig match stundar
Nu väntar Oskarshamns AIK på Lindevi. Smålänningarna ligger placeringen efter Lindome och innehar kvalplatsen.
– Det är förvånade att de ligger där. I våras gjorde de ett bra intryck när vi mötte dem men en tabell ljuger inte. Vi har en bättre form och är på uppgång, speciellt på hemmaplan.
Där hade svartvita tre vinster på tre försök efter uppehållet.
Vad talar för att det blir fyra av fyra?
– Att jag fortsätter göra mål, säger Lipovac och skrattar.

Matchfakta: Division 1
Vänersborgs IF – Lindome Gif 1 – 1
1–0 (20), 1–1 (87) Robert Lipovac

TV-klipp och nyheter

2026-03-05 KL. 19:00
Premium

"Går hela tiden runt med vetskapen att barnen ska dö"

Jessica och Niclas berättar om livet med tre svårt sjuka barn

Cancerpatient fick inte behandling i tid
2026-03-06 KL. 06:40
Premium

Cancerpatient fick inte behandling i tid

Sporten i korthet
SPORT 2026-03-05 KL. 10:36
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-05 KL. 13:30
Hoppfesten har startat

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.