FOTBOLL 2021-12-02 KL. 16:00

Balansspelaren överväger sina alternativ

Av Oliver Marshall

Till Norra Halland har Tölös defensiva mittfältare, Mattias Hallengärd tidigare sagt att ett eventuellt division två-spel skulle bli svårt att kombinera med hans jobbsituation. Men efter seriesegern står dörren till fortsatt spel allt jämt öppen.

Balansspelaren överväger sina alternativ
Mattias Hallengärd funderar över sin fotbollsframtid. Foto: Arkivfoto Oliver Marshall

I Tölös lagbygge har Mattias Hallengärd stuckit ut som en unik och fundamental byggsten i truppen. Med sin längd och defensiva förmåga har han varit viktigt för lagets framgångar under året. Om det blir en fortsättning hos det nyblivna division två laget återstår att se.
– Det är inte klart ännu. Det är under diskussion och jag har inte stängt några dörrar alls, säger Hallengärd.
För innermittfältaren finns det bara två alternativ för vad han kommer spela sin fotboll nästa år.
– Det är antingen Tölö eller Löftadalen, så kan man säga. Men man börjar ju bli till åren så det kanske blir lite sista chansen för mig. Testar man inte på division två nu kanske man aldrig gör det, säger han.
Att Tölö bärgade seriesegern är något han fortfarande njuter av.
– Det var helt otroligt. Vi trodde med två-tre veckor kvar av serien att det var klart att Landvetter skulle vinna, säger han.


Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern
NYHETER 2025-12-08 KL. 20:15

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern

"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.