Forwarden Cornelia Kapocs från Kungsbacka slutade tvåa i skytteligan 2023 med 18 fullträffar. Uppgifter placerar nu 24-åringen i Liverpool FC.
Det är tidningen Corren som har uppgifter som gör gällande att Cornelia Kapocs snart har gjort sitt i Linköpings FC. Enligt tidningen är det nära med en övergång till England och Liverpool FC.
2023 var Linköping med i toppstriden och Cornelia Kapocs slutade tvåa i skytteligan – endast slagen av lagkamraten Cathinka Tandberg. Skytteligavinnaren blev nyligen klar för de regerande svenska mästarna Hammarby IF. Det ser alltså ut som att LFC får klara sig utan sin målfarliga duo i fortsättningen. Cornelia Kapocs har gjort fem mål 2024 i sitt Linköping som haft en tung säsong och ligger för närvarande på en sjundeplats.
Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan
Mer ansvar läggs på fastighetsägaren
✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med
Risk att toppen kommer runt jul och nyår
"Har verkligen varit nedräkning"
Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.






