Forwarden Cornelia Kapocs från Kungsbacka slutade tvåa i skytteligan 2023 med 18 fullträffar. Uppgifter placerar nu 24-åringen i Liverpool FC.
Det är tidningen Corren som har uppgifter som gör gällande att Cornelia Kapocs snart har gjort sitt i Linköpings FC. Enligt tidningen är det nära med en övergång till England och Liverpool FC.
2023 var Linköping med i toppstriden och Cornelia Kapocs slutade tvåa i skytteligan – endast slagen av lagkamraten Cathinka Tandberg. Skytteligavinnaren blev nyligen klar för de regerande svenska mästarna Hammarby IF. Det ser alltså ut som att LFC får klara sig utan sin målfarliga duo i fortsättningen. Cornelia Kapocs har gjort fem mål 2024 i sitt Linköping som haft en tung säsong och ligger för närvarande på en sjundeplats.
Fem mål i andra när City slog Fjärås
Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.


