Forwarden Cornelia Kapocs från Kungsbacka slutade tvåa i skytteligan 2023 med 18 fullträffar. Uppgifter placerar nu 24-åringen i Liverpool FC.
Det är tidningen Corren som har uppgifter som gör gällande att Cornelia Kapocs snart har gjort sitt i Linköpings FC. Enligt tidningen är det nära med en övergång till England och Liverpool FC.
2023 var Linköping med i toppstriden och Cornelia Kapocs slutade tvåa i skytteligan – endast slagen av lagkamraten Cathinka Tandberg. Skytteligavinnaren blev nyligen klar för de regerande svenska mästarna Hammarby IF. Det ser alltså ut som att LFC får klara sig utan sin målfarliga duo i fortsättningen. Cornelia Kapocs har gjort fem mål 2024 i sitt Linköping som haft en tung säsong och ligger för närvarande på en sjundeplats.
Nu har Wally och Mariana levt tillsammans i 36 år
Ger pengar till träningsläger och cuper
Transporten åkte iväg – 80-åringen satt fast i åtta timmar
Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.




