FOTBOLL 2021-10-23 KL. 17:44

Anderssons nya uppvisning

Av Oliver Marshall

Onsalas Victor Andersson fortsätter att visa upp ett imponerande målskytte. Mot Västra Frölunda blev det tre nya mål för anfallaren som nu gjort hela 24 mål på 17 matcher i seriespelet.

Anderssons nya uppvisning
Victor Andersson har gjort 24 mål på 17 seriematcher. Foto: Arkivfoto Oliver Marshall

Bortalaget fick en tuff start på matchen, mot ett Västra Frölunda som testade en speciell strategi mot Onsalas bollförande spel.
– De var inte dåliga. De körde man man och vi fick kämpa mycket, säger Victor Andersson.

Men när väl Onsala lyckades spela sig ur hemmalagets press började även målen rulla in. Victor Andersson satte dit sitt första mål för matchen på straff, och Hugo Lindström sköt strax efteråt upp Onsala i ledning.
– Vi spelade 4-3-3 nu igen. det var skönt att spela så faktiskt. När vi ska dominera spelet är det ett bra spelsystem för oss, säger Andersson.

I den andra halvleken fyllde anfallaren på med två nya mål och fullbordade sitt hattrick.
– Det var fint, säger han om att ha gjort tre mål.
Hur många mål ska du göra innan säsongen tar slut?
– Jag vill bara ösa på nu. Men det är fem matcher kvar och det viktiga är att vi kommer tvåa i serien. Vi ska vinna de fem sista matcherna.




Matchfakta
Västra Frölunda – Onsala BK 1 – 4 (1–2)
1–0 (18), 1–1 (36) Victor Andersson, 1–2 (43) Hugo Lindström, 1–3 (65) Victor Andersson, 1–4 (82) Victor Andersson

15-åring fast under bil – förd till sjukhus
NYHETER 2026-01-21 KL. 07:53

15-åring fast under bil – förd till sjukhus

Anmälan om vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.