FOTBOLL 2024-03-17 KL. 21:28

Åsasonen nätade mot Bayern München

Av Christian Johansson

Oscar Vilhelmsson lämnade IFK Göteborg för Tyskland. I helgen slog 20-åringen från Åsa till mot självaste Bayern München.

Åsasonen nätade mot Bayern München
Arkivfoto: Christian Johansson

Det var sommaren 2022 som Oscar Vilhelmsson tog steget från allsvenskan till Tyskland och SV Darmstadt 98 i tyska andraligan. Klubben såg dock till att knipa en av uppflyttningsplatserna. Den här säsongen har det alltså varit spel i Bundesliga – men det har varit kämpigt för nykomlingen som ligger sist.

20-årige Oscar Vilhelmsson har gjort åtta matcher från start på de 18 första omgångarna. Inför helgen hade enda fullträffen kommit mot succélaget Bayer Leverkusen som stormar mot ligatiteln. I sin åttonde start kom så den andra fullträffen – och det var inte vilket dussinmotstånd som helst. Det var mot den tyska jätten Bayern München. Målet, en styrning efter ett vänsterinspel, var dock bara av akademisk betydelse, det var en 2–5-reducering på tilläggstid.

SV Darmstadt 98 har sex poäng upp till kvalplats med åtta omgångar kvar.



Stor intervju med tränaren som tackar för sig
HANDBOLL 2026-04-27 KL. 19:45
Premium

Stor intervju med tränaren som tackar för sig

✔ Tiden i Aranäs ✔ Den udda sitsen ✔ Vad han tycker om 3–3-försvaret

Royne tillbaka i etern – låter musiken flöda igen
KULTUR & NÖJE 2026-04-27 KL. 19:00
Premium

Royne tillbaka i etern – låter musiken flöda igen

"Belöningen för mig är responsen"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-04-28 KL. 21:00
Mässa för ett tryggare Hålabäck
Premium | BANDY 2026-04-28 KL. 19:02
Klart: Veteranen har bestämt sig

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.